Сензационно: 100-годишна застрашена костенурка стана майка за първи път

07 април 2025, 12:16 часа • 682 | прочитания

Голяма галапагоска костенурка на приблизително 100 години стана майка за първи път, с което се превърна в най-възрастната представителка на своя подвид. Столетната костенурка на име Моми е застрашена от изчезване и е от вида от западната част на остров Санта Круз. Сензационното събитие се е случило в Зоопарка във Филаделфия (Philadelphia Zoo). Точната възраст на майката не е ясна, но се предполага, че е на около 100 години, тъй като преди около 90 е пристигнала в зоологичеката градина. Излюпилите се ще бъдат показани публично на 23 април, когато се навършват 93 години от пристигането на костенурката майка в зоопарка. 

Според официално съобщение от Зоопарка във Филаделфия това е първи случай в над 150-годишната му история, при който успешно се излюпват представители на този подвид. "Това е значителен етап в историята на зоологическата градина във Филаделфия и не бихме могли да бъдем по-развълнувани да споделим тази новина с нашия град, регион и света",  казва Джо-Ел Могерман (Jo-Elle Mogerman), президент и главен изпълнителен директор на зоологическата градина във Филаделфия.

Още: Върнаха в природата хиляди малки костенурки от рядък вид в Бразилия (ВИДЕО)

Той уточнява, че галапагоската костенурка е пристигнала в зоопарка през 1932 година, което означава, че вероятно много хора, които са посетили мястото през последните 92 години, са виждали Моми. 

Най-голямата костенурка

Западните Санта Круз Галапагоски костенурки са подвид на Галапагоската гигантска костенурка – най-голямата костенурка на Земята. Обикновено мъжките израстват по-едри от женските и могат да достигнат дължина до 1.8 метра и тегло до около 260 килограма, посочват от организацията San Diego Zoo Wildlife Alliance.

Още: "Грийнпийс" призова за създаване на защитена зона в открито море край Галапагос

Западните Санта Круз Галапагоски костенурки са критично застрашени в родината си – Галапагоските острови. В цялата територия на САЩ се отглеждат по-малко от 50 такива костенурки. Новоизлюпените бебета са част от програмата за развъждане на AZA SSP, за да се гарантира оцеляването на този вид и да се поддържа генетично разнообразна популация. Така се поема отговорност за оцеляването на видовете костенурки на Галапагос. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес