Децата в София вдишват все повече от отровния азотен диоксид

07 април 2025, 17:31 часа • 673 | прочитания

Замърсяването с азотен диоксид в София е огромен проблем. Дългото излагане на токсичния газ с остра миризма в концентрации над 40 – 100 μg/m3 причинява неблагоприятни последици за здравето. Това не е никак добра новина за жителите на столицата, защото замърсяването с NO₂ се е увеличило през 2024 г., показват най-новите годишни данни от измерванията на екологично сдружение „За Земята“. Докладът, публикуван през април 2025, е озаглавен "Замърсяване на въздуха в София: Тревожни нива на азотен диоксид. Резултати от измервания през 2024 г.".

По-конкретно - в над 91% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен диоксид, средногодишните концентрации са над законовата норма (40 µg/ m³). Във всички точки цифрата е над препоръчителните нива според Световната здравна организация (СЗО) и новите норми, които предстои да влязат в Европейския съюз.

Още: Станции в градинки вместо до шосето: Крие ли се колко мръсен е въздухът в София?

Защо азотният диоксид е опасен?

Високата концентрация на азотен диоксид в атмосферния въздух е пряка заплаха за човешкото здраве и човешкия живот. Отравянето с NO2 зависи от продължителността, честотата и интензивността на излагането.

Азотният диоксид е дразнител на лигавицата, който, свързан с друг замърсител на въздуха, причинява белодробни заболявания като ОББ (обструктивна белодробна болест), астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), обостряне на ХОББ, а в най-лошия случай и смърт.

Умерената му разтворимост във вода прави лесно преминаването му през лигавицата и навлизането му в дихателните пътища. Подобно на повечето токсични газове, дозата на вдишване определя степента на токсичност върху дихателните пътища. Продължителното излагане на ниска концентрация на газа може да има смъртоносен ефект, както и краткотрайното излагане на високи концентрации, подобно на отравянето с хлор. Той е един от най-големите замърсители на въздуха, който може да причини здравословни проблеми като коронарна болест на сърцето или инсулт.

По-разширено измерване

През изминалата година експертите от „За Земята“ отново са обходили голям брой улици и квартали, в които се измерва NO₂ - правили са го всеки месец. По две измервателни тръбички са били поставени на общо 36 локации в столицата, като 16 от тях съвпадат с точки на целогодишните измервания на организацията през 2021 и 2022 г. Резултатите показват, че средногодишните концентрации на азотен диоксид през 2024 г. в 33 от 36 точки е над законовата норма и в порядъци над препоръките на СЗО (10 µg/ m³).

В съвпадащите с измервани в предишни периоди локации навсякъде замърсяването за 2024 г. е по-високо от това през 2021 г., а на места е по-високо и от това през 2022 г. Такива локации има на ключови булеварди, като „Христо Ботев“, „Ситняково“, „Никола Мушанов“, „Тодор Александров“, което показва, че София диша дори малко повече отровен азотен диоксид.

Станции, които не са на правилните места

За поредна година се потвърждава абсурдната ситуация, че двете точки, на които са отчетени значително по-ниски стойности на азотен диоксид, са точно тези, намиращи се непосредствено до двата пункта в града за мониторинг на замърсяването от трафика на официалната система на ИАОС. "Това се дължи на неправилното им позициониране, в разрез с две от законовите изисквания: да бъдат разположени в зони в рамките на съответния район, в които са възможни най-високите нива на замърсителите, както и да бъдат поставени на не повече от 10 м от бордюра", смятат от „За Земята“. Те от години сигнализират за несъответствието, което дори е било установено с официален доклад, изготвен от работна група, назначена със заповед на Министъра на околната среда и водите.

Снимка: БГНЕС

През октомври миналата година "За Земята" разкри, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е прикривало в продължение на години, че системата за измерване на качеството на въздуха в София е била компрометирана и не е отчитала коректно нивата на замърсяване. След спечелено дело срещу МОСВ сдружението поиска разкриване на местоположението на пунктовете и стана ясно, че има две автоматични измервателни станции, разположени далеч от пътното платно и в неподходящи райони, като така се подценява замърсяването. От ведомството тогава отрекоха да има сериозен проблем и заявиха, че качеството на въздуха в София се подобрява, въпреки че стана ясно, че в столицата пиковите нива на азотен диоксид са били 18 пъти над нормата на СЗО. Тогавашният министър Петър Димитров призна, че две от станциите са били извън стандартите, но само с до няколко метра отклонение, и каза, че няма как данните да се манипулират.

През февруари тази година екологичната организация внесе официално искане в МОСВ за преосмисляне на разположението на измервателните станции на ИАОС. Ведомството призна, че има проблем, и вече има искане към Столична община за съдействие да се промени местоположението на двете станции.

Още: Звучите модерно, но заблуждавате: "Грийнпийс" изнесе урок на кабинета какво е енергийна общност

Какво дишат децата през всеки сезон?

"За Земята" са разположили девет от точките за измерване до училища, за да установят точните нива на NO₂ в близост до места, където децата прекарват голяма част от времето си. Това е от съществено значение, понеже подрастващите са една от най-рисковите групи по отношение на негативните ефекти от замърсяването на въздуха.

Измерванията показват, че покрай 8 от 9 проследени училища в София нивото на азотен диоксид е над законовата норма.

На теория, през 2024 г. въздухът по отношение на NO₂ е бил най-мръсен в месеците февруари и ноември. На практика, въпреки леки вариации в сезоните, през абсолютно всички месеци от годината стойностите са над 40 µg/m³, отчита "За Земята".

Призив: зоната с ниски емисии да е целогодишна

Въвеждането на зона с ниски емисии (ЗНЕ) по отношение на транспорта в столицата е повлияло на решението къде да се поставят конкретни точки за измерване. Седем от тях са разположени в територията на т. нар. „Малък ринг“, толкова се намират и по ръба му. "Малкият ринг" е между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. “Опълченска”.

Още: Какво е устойчив начин на живот и как с него пазим Земята? (ВИДЕО)

Извън територията на ринга организацията измерва в 22 точки, някои от които попадат в т.нар. „Голям ринг”, който ще влезе в сила през декември 2025 г., или по ръба му. "Голям ринг" обхваща булевардите "Сливница", "Данаил Николаев", "Ситняково", "Михай Еминеску", "П. Яворов", "Никола Вапцаров", "П.Ю.Тодоров", "Иван Е. Гешов", "Константин Величков", улиците "Атанас Дуков", "Люба Величкова", "Сребърна", "Х. Ибсен".

Решението зоната да работи само 3 месеца в годината, не се основава на практическа логика, твърдят от организацията. „За да се намалят концентрациите на азотен диоксид в София до нива, които не застрашават сериозно здравето на гражданите, зоните с ниски емисии би трябвало да оперират целогодишно“, обяснява Ивайло Попов от екип „Въздух“ на „За Земята“.

От организацията продължават с измерванията и се надяват да могат да направят скоро оценка на ефективността на тази мярка.

Реални мерки срещу замърсяването в София

"За Земята" предлага и мерки, с които да се подобри качеството на живот в София и да се намалят рисковете за здравето. Организацията откроява съществен източник на емисии - тежко-, средно- и лекотоварните превозни средства. Като дял те са по-ограничена част от регистрираните МПС-та, но имат относително висок пробег спрямо останалите. По тази причина ограниченията в нискоемисионната зона трябва първо да са фокусирани върху по-големите замърсители, като се включат категории N2 (среднотоварни превозни средства), N3 (тежкотоварни превозни средства), M2 (малки автобуси) и М3 (големи автобуси).

Снимка: БГНЕС

Необходими са и по-скорошни ограничения за МПС от категории Евро III и Евро IV в по-голям териториален обхват от града, отбелязват авторите на проучването.

„С цел опазване на човешкото здраве, предлагаме те да бъдат ограничени най-късно през 2026 г. в "Малък ринг", а в "Голям ринг" – през 2027 г. Дългосрочно всички дизелови автомобили до Евро 6 следва поетапно да бъдат забранени до 2035 г.“, посочва Ивайло Попов.

Още: "Чешмите в България": Проектът, който казва "да" на хубавата питейна вода и "не" на пластмасата

Отделно от това трябва да бъдат осигурени и насърчавани възможностите за устойчива и чиста мобилност за всички възрастови групи през всички сезони: най-вече използването на градски транспорт, споделени форми на пътуване, възможностите за активно придвижване - например с велосипед, тротинетка и други незамърсяващи въздуха в града транспортни средства, както и ходенето пеша.

Има нужда от мерки за екологична трансформация на бизнесите, свързани с транспорт и употреба на МПС, смятат от "За Земята". Става въпрос за куриерски услуги, доставки до различни обекти, автобусни превози, комунални услуги, строителни и ремонтни дейности и други.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес