Как звучи Червената планета и как бихме възприемали звуците там? Каквито и предположения да са имали досега учените, мистерията е разгадана - марсоходът Perseverance на НАСА, който изследва Марс от 2021 г., вече е събрал достатъчно данни на база фактори като температурата и атмосферата на планетата.
Както е известно чрез звука ушите и мозъкът ни интерпретират вибрациите във въздуха, които могат да бъдат причинени например от човешки говор, падащо дърво или лай на куче. Така обаче е на Земята. Но на Марс разпространението на звука отнема повече време, за да достигне до тъпанчето на човешкото ухо. Този проблем е свързан с температурата на Червената планета - при средна температура от около -63°C звукът се разпространява с около 869 км/ч на Марс, в сравнение с 1223 км/ч на Земята. В същото време атмосферата на планетата е около 100 пъти по-плътна от земната, което също променя поведението на звуковите вълни. Още нещо - атмосферата на Марс се състои от 96% въглероден диоксид, който поглъща високите звуци.
Всичко това означава, че звукът на Марс ще е значително по-тих, пише ВВС.
Още: Учени открили извънземен живот на Марс, но случайно го убили, твърди нова противоречива теория
Звукът на Марс е бил записан с помощта на микрофон на SuperCam, монтиран на марсохода, и втори микрофон - на самото шаси. За първи път са били измерени и поривите на марсианския вятър за кратки периоди от време.
"В един момент си помислихме, че микрофонът е счупен, беше толкова тихо", споделят учените за записа.
Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс