Когато експертите насочат поглед към небето, вероятността за нови открития нараства експоненциално. В нова статия, публикувана в списание "Earth", група учени може би са стигнали до заключението, че в Слънчевата система има нова планета, напълно различна от това, което познаваме. Тази планета е наречена Енайпоша, въпреки че научното ѝ име е GJ 1214 b. В началото на този проект тя беше класифицирана като екзопланета - категория, използвана за обозначаване на малки, богати на газ планети. Колкото повече обаче е наблюдавана, толкова повече се увеличават теориите, че има сходства с друга планета в нашата Слънчева система - Венера.
Най-общото нещо между двете е слоят атмосфера, съставен от водород, хелий, вода, метан и въглероден диоксид. Поради тази причина тези специалисти предлагат тя да бъде преименувана от Енайпоша на Супервенера. До това последно откритие се е стигнало, след като са направени няколко измервания, при които са извлечени следи от молекули.
New planet named Enaiposha is unlike anything in our solar system. Enaiposha, aka GJ 1214 b, the exoplanet that’s basically the galaxy’s biggest diva. Orbiting a red dwarf 47 light-years away, this place started out as a mini-Neptune—think of it as the “basic” gas-rich planet… pic.twitter.com/xKPdVOcOXP
— Nirmata (@En_formare) March 20, 2025
Припомняме, че в началото на 2025 г. учени откриха, че Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили.
Още: Астрономи подозират, че Меркурий е жертва на сблъсък на планети
Би ли била обитаема Енайпоша, ако хората трябва да напуснат Земята? Експертите отговарят
Проучването е ръководено от Еверет Шлавин от Университета на Аризона и Казумаса Оно от Националната астрономическа обсерватория на Япония (NAOJ). Друг важен аспект на проекта е, че Енайпоша може да е съставена и от въглероден диоксид в концентрации, подобни на тези на Венера.
Ето как Шлавин и Оно обясняват това: "Сигналът за въглероден диоксид, открит в първото изследване, е миниатюрен, така че беше необходим внимателен статистически анализ, за да се гарантира, че той е реален". Във всеки случай обитаемостта на планета от този вид е много малко вероятна, особено поради климатичните условия, които са несъвместими с човешкия живот, допълват учените, цитирани от "Marca".
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?