Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Северният магнитен полюс на Земята не иска в Русия: движението му към Сибир рязко се е забавило

20 ноември 2024, 08:20 часа • 27581 прочитания

Това е една от най-странните промени в магнитното поле на Земята, откакто Далеките планират да извлекат ядрото на планетата в приключението на „Доктор Кой“ от 1964 г.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Но това не е научна фантастика, а научен факт: Северният магнитен полюс на Земята се движи към Русия, както е било от началото на деветнадесети век – но със значително по-бавна скорост.

НАСА откри невидимо електрично поле около Земята

За да не се бърка с географския Северен полюс, който бележи най-северната точка на света, магнитният север е посоката, към която сочат стрелките на компаса. За разлика от своя географски аналог, това не е фиксирано местоположение, а се променя в отговор на магнитната активност под земната кора.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Учените са озадачени, че това неспокойно движение, причинено от течното ядро на планетата, се забавя с около 24 километра годишно според Световния магнитен модел, който проследява магнитните полюси на Земята, пише Daily Mail.

Това е по-малко от половината от скоростта, регистрирана през нулевите години, и почти 16 километра на година по-бавно от 2020 г., когато моделът последно е актуализиран.

„Магнитният полюс се движи много бавно около Канада в продължение на много векове от 1500 г. насам“, казва д-р Киаран Бегън от Британската геоложка служба. „През последните 20 години той се ускори на север към Сибир, увеличавайки скоростта всяка година допреди около пет години, когато внезапно се забави от 50 на 40 км годишно.

„Това е поведение, което не сме наблюдавали досега. Това прави прогнозирането на промяната на магнитното поле по-трудно. За разлика от него, Южният полюс се движи много бавно. Ние наистина не знаем защо има такива разлики между полукълбата.

Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети

Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия

На ръба ли е да се обърне магнитното поле на Земята?

Въпреки че тези промени може да изглеждат далеч от ежедневието и обикновено остават незабелязани, те засягат всички нас в по-голяма или по-малка степен. Магнитните компаси са крайъгълният камък на съвременната навигация на самолети, подводници и дори компасите на нашите смартфони.

Невидимите промени в магнитното поле на Земята също могат да имат значителен ефект върху сондажите за нефт и газ или изследванията на сеизмичната активност.

Открит в Северна Канада през 1831 г. от сър Джеймс Кларк Рос, британски военноморски командир и изследовател на Арктика, Северният магнитен полюс оттогава се движи към Сибир.

Докато Рос е разчитал на комбинация от магнитни стрелки и компас и показания на картата, за да потвърди откритията си, съвременните техники са доста по-сложни.

Британската геоложка служба, която е разработила Световния магнитен модел в сътрудничество с Националния център за геофизични данни на САЩ, разчита предимно на съзвездие от спътници на Европейската космическа агенция.

Зловещите звуци, които Земята издава при смяна на магнитните полюси

Според проф. Фил Ливърмор от университета в Лийдс колебанията на Северния магнитен полюс са причинени от движението на „струен поток“ от течното желязо в ядрото на Земята.

Проследяването на това движение би позволило на учените да прогнозират промени, но процесът се усложнява от факта, че течното желязо се намира дълбоко под земната кора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес