Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и Русия се похвалиха с успехи в разработката на ваксина и лек срещу коронавируса

15 юли 2020, 12:50 часа • 5272 прочитания

Експерименталната коронавирусна ваксина на компанията Moderna е показала обещаващи резултати при изпитването ѝ в ранен стадий върху хора, сочат данни, публикувани в New England Journal of Medicine.

Всички 45 пациенти, включени в изследването, произвеждат неутрализиращи антитела, които показва "здрав" имунен отговор на поставената ваксина, информира БНР. Съгласно информацията, няма данни и при някой от пациентите да е имало сериозен страничен ефект - един от тях е отстранен от проучването, защото му се е появил страничен здравословен проблем, който няма нищо общо с ваксината. Става въпрос за уртикария.

Направени са няколко ваксинации, като след първата никой не е имал температура, а след втората само един човек е вдигнал температура от 39,6 градуса - в групата, получила най-голяма доза, 250 µg. Наблюдавани са и характерни за ваксина ефекти - наболяване на убоденото място, както и краткотрайно зачервяване.

"Тези данни от Фаза 1 показват, че ваксинацията с mRNA-1273 (експерименталната ваксина на Moderna) предизвиква здрав имунен отговор при всички нива на дозата и ясно подкрепят избора на 100 µg в първоначален и засилващ се режим като оптималната доза за проучването във Фаза 3", заяви главният медицински представител на компанията Moderna Тал Закс. Той добави, че проучването на ваксината във Фаза 3 ще започне по-късно този месец.

Междувременно, учени от Института по молекулярна и клетъчна биология на сибирския филиал на Руската академия на науките (РАН) първи в Русия са получили антитела, които неутрализират коронавируса SARS-CoV-2. Това съобщи пред РИА Новости съветникът по перспективните проекти на филиала Олга Дорохова, предаде БГНЕС.

"За това бяха използвани кръвни проби от преболедували COVID-19 донори и уникална технология за сортиране на единични В-лимфоцити", казва Дорохова.

Според нея, получените антитела са в състояние да блокират взаимодействието на вируса посредством S-протеина му и мембранния ензим-рецептор ACE2 в човешката клетка и съответно да предотвратят проникването на SARS-CoV-2 в човешки клетки. По-нататъшните изследвания в тази посока ще помогнат за създаването на лекарства за специфична терапия и профилактика срещу COVID-19.

"Освен това получените материали ще ни позволят да проучим характеристиките на защитния имунитет при коронавирусна инфекция и ще бъдат използвани при подобряване на ваксините", добави Дорохова.

Имуногенетичната лаборатория на РАН под ръководството на Александър Таранин, доктор по биологични науки, се занимава със създаването на молекулярна диагностика и терапия на заболявания, функционалния анализ на човешките протеини, както и възстановяването на молекулярната еволюция на имунната система.

Още: "Вече излизат първите резултати от клинични проучвания на две ваксини"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес