Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Реликви от първата известна богиня в историята се появиха в асирийски град, разрушен от ИДИЛ

27 юни 2023, 07:50 часа • 15813 прочитания

Сред руините на древен град, разграбен от „Ислямска държава“, археолози откриха всякакви древни артефакти. Сред новите реликви, намерени на мястото, са такива от 3000-годишен храм, посветен на Ищар – вавилонската богиня на любовта и войната, за която съществуват най-ранните писмени доказателства, пише IFLScience.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Древният град Нимруд се намира в днешен Ирак, на около 30 километра  южно от град Мосул. Разположено по поречието на река Тигър, селището прераства в процъфтяващ асирийски град приблизително между 1350 г. пр.н.е. и 610 г. пр.н.е., с грандиозни дворци, красиви произведения на изкуството и впечатляващи храмове.

Без царе и владетели. Индската цивилизация процъфтявала без управници

През юни 2014 г. „Ислямска държава“ превзема Мосул и разпростира влиянието си в околностите. В стремежа си да изчисти района от неислямска култура, терористичната джихадистка групировка се заема да унищожи систематично археологическия обект Нимруд, разрушавайки руините с чукове, бомби и багери.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Този терор за щастие приключи и археолозите наскоро успяха да се върнат в Нимруд.

В началото на тази година археолози от Иракския държавен съвет за антики и наследство и Университета на Пенсилвания продължиха работата по храма на Ищар, изгорял при разграбването на Нимруд от нахлуваща армия през 612 г. пр.н.е.

Сред главните находки са фрагменти от голям каменен паметник, който изобразява богинята Ищар в символ на звезда.

„Най-голямата ни находка този сезон беше грандиозен фрагмент от каменната стела, който показва богинята Ищар в символ на звезда. Това е първото недвусмислено изображение на богинята като Ищар Шаррат-нифи, божествен аспект на богинята, свързан с изгрева на планетата Венера, „Зорницата“, който се намира в този храм, посветен на нея“, казват д-р Майкъл Данти, директор на Програмата за стабилизиране на наследството в Ирак, и археолози от Университета на Пенсилвания.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

При по-ранни разкопки в Нимруд същият екип е открил дворец на 2800 години, принадлежащ на асирийския цар Адад-Нирари III, който царувал от 810 до 783 г. пр.н.е. Изследователите също така открили монументални каменни плочи, изписани с клинопис, древна писмена система, широко използвана в Близкия изток през ранната бронзова епоха.

Изгубен град на маите е открит дълбоко в джунглите на Мексико

Много от новите открития този сезон подчертават богатството на древния Нимруд и царуването на Адад-Нирари III. Археолозите разкрили две колосални каменни колонни основи, които предполагат, че дворецът е бил грандиозно украсен с красиви колони. В тронната зала са открити свидетелства за голям каменен басейн, за който изследователите смятат, че може да е служил като централна отоплителна система.

Освен това те откриха разпръснати фрагменти от слонова кост и черупки от щраусови яйца, редки материали, които трябва да са били изключително ценни в ранната бронзова епоха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес