„Възлюбени“, „моя нежна приятелко“, „лудо“, „не и без вас“ са част от скритите думи, които учените наскоро разкриха в поредица от тайни писма, които Мария Антоанета си е разменяла с нейния близък приятел и, според слуховете, любовник - шведския граф Аксел фон Ферзен.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Фон Ферзен и френската кралица, съпруга на крал Луи XVI, са си кореспондирали тайно в продължение на една година. Екип от френски историци успява да се сдобие с осем от общо 15-те писма, запазени в личния архив на графа, и след като анализира мастилото с помощта на метода рентгенова флуоресцентна спектроскопия (XRF), се натъква на интересни детайли.
Оказва се, че писмата са цензурирани като са задрасквани в тях някои изрази или нарочно са добавяни букви и драсканици, за да се прикрие оригиналния текст.
Анализирайки почерка, учените откриват, че писмата, за които се предполагало, че са написани от Мария Антоанета, всъщност са копия на нейните писма, преписани от фон Ферзен. Копирането на писмата по онова време е било обичайна практика за водене на записки, особено ако писмата на кралицата са били кодирани – в този случай фон Ферзен е трябвало да ги препише, за да ги дешифрира.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Основната хипотеза е, че преправянето на писмата е било направено от самия граф, който е предпочел да ги запази поради сантиментални или дори по политически причини вместо да се отърве от тях. За целта той ги е редактирал, за да може да ги запази без да си навлече неприятности. Друга възможност е това да е направил някой от неговите потомци, за да се запази репутацията на семейството.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
В следващата стъпка от проучването екипът възнамерява да използва изкуствен интелект, за да дешифрира някои от текстовете с по-лошо качество, които са открити под редакциите.
Досегашните резултати от изследването са публикувани в списание Science Advances.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение