Над една на всеки девет хирургически намеси в храносмилателната система в света завършват с инфекция. Това разкрива изследване, публикувано в сряда. Данните говорят за недостатъци в контролираното от медици прилагане на антибиотици.
Изследването е публикувано в списание The Lancet Infectious Disease и обобщава данните от 2500 практикуващи лекари и изследователи от 66 страни. Посочва се, че 12,3% от пациентите получават инфекция в рамките на 30 дни след операцията, предаде БГНЕС.
Рискът е два пъти по-висок в страни с ниски доходи.
Проблемът не е в недостига на антибиотици, широко предписвани и дори почти систематично и в по-бедните страни. Той е по-скоро в излишъка им.
"В един на всеки пет случая микроорганизмите демонстрират устойчивост към антибиотиците, приложени преди операцията. Този показател се покачва до един на всеки три случая в страни с ниски доходи", заявява Юън Харисън от Единбургския университет в Шотландия (Обединеното кралство).
Половината (49%) от тези 12 500 операции, извършени между януари и юли 2016, са били спешни. Най-много са операциите на жлъчката (35%)и на апендикса (33%).
От всички операции в 1,9% от случаите се е стигнало до смъртта на пациента. Ако е инфектиран оперираният орган, то смъртността се увеличава над три пъти (4,7% срещу 1,5%).
„Въпреки че изследователите се въздържат да препоръчат промяна на практиката в посока към по-кратко антимикробно третиране, относителната злоупотреба с антибиотици в страните с ниски и средни доходи, особено в следоперативната фаза, е свързана с увеличаване на резистентността на микробите към антибиотиците", коментира списанието в редакционна статия.