Над една на всеки девет хирургически намеси в храносмилателната система в света завършват с инфекция. Това разкрива изследване, публикувано в сряда. Данните говорят за недостатъци в контролираното от медици прилагане на антибиотици.
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Изследването е публикувано в списание The Lancet Infectious Disease и обобщава данните от 2500 практикуващи лекари и изследователи от 66 страни. Посочва се, че 12,3% от пациентите получават инфекция в рамките на 30 дни след операцията, предаде БГНЕС.
Рискът е два пъти по-висок в страни с ниски доходи.
Проблемът не е в недостига на антибиотици, широко предписвани и дори почти систематично и в по-бедните страни. Той е по-скоро в излишъка им.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
"В един на всеки пет случая микроорганизмите демонстрират устойчивост към антибиотиците, приложени преди операцията. Този показател се покачва до един на всеки три случая в страни с ниски доходи", заявява Юън Харисън от Единбургския университет в Шотландия (Обединеното кралство).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Половината (49%) от тези 12 500 операции, извършени между януари и юли 2016, са били спешни. Най-много са операциите на жлъчката (35%)и на апендикса (33%).
От всички операции в 1,9% от случаите се е стигнало до смъртта на пациента. Ако е инфектиран оперираният орган, то смъртността се увеличава над три пъти (4,7% срещу 1,5%).
„Въпреки че изследователите се въздържат да препоръчат промяна на практиката в посока към по-кратко антимикробно третиране, относителната злоупотреба с антибиотици в страните с ниски и средни доходи, особено в следоперативната фаза, е свързана с увеличаване на резистентността на микробите към антибиотиците", коментира списанието в редакционна статия.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага