Десетки хиляди страници, написани от един от най-големите гении на ХХ век: непубликувани ръкописи на математика Александър Гротендик са добавени към колекцията на Националната библиотека на Франция, съобщава Tv5monde.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Александър Гротендик става отшелник в началото на 90-те години, заселвайки се в село Ласер в Ариеж, където умира през 2014 г. на 86-годишна възраст. Там той съставя ръкопис, озаглавен „Размисли върху живота и Космоса“: около 30 000 страници с размисли върху математиката, философията, метафизиката и психологията. Вторият текст, „Ключът към сънищата, или Диалог с Господа“, е машинописно есе, в което се разказва за тълкуването на сънищата. Тези страници, чиито пиратски издания вече са разпространени, са написани между 1987 и 1988 г.
Снимка: Institut des Hautes Études Scientifiques (IHÉS) * Université Paris-Saclay
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Александър Гротендик (Филдсов медал, 1966) е смятан за един от най-великите гении на ХХ век. Известен е с революционния си принос към алгебричната геометрия, както и със значителни резултати в теорията на числата, теорията на категориите и хомологичната алгебра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
„Той напълно прекъсна връзките със семейството си, вече не можехме да общуваме с него. Когато му изпратихме писмо, то беше върнато на подателя“, разказва дъщеря му Йохана, едно от петте деца на математика.
В края на живота здравето на Гротендик се влошава, за което семейството научило от съсед. Децата дошли да навестят баща си и намерили „Размисли за живота и Космоса“, внимателно класифицирани в библиотеката.
ОЩЕ: Парадоксът на чаените листа на Айнщайн доведе до спонтанно образуване на ценен материал
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
„В неговите очи това е представлявало изключително важна работа. Дори е искал да създаде фондация, която да се грижи за нея”, спомня си дъщеря му.
Това, което прави тези ръкописи уникални, е, че те „обхващат много области наведнъж“, образувайки „едно цяло, „сборно произведение“ с неоспорими литературни качества“, казва Джоселин Моншан, куратор на отдела за ръкописи.
Една от частите, озаглавена „Структури на психиката“, представя загадъчни схеми, които превеждат психологията на алгебричен език. В друга – „Проблемът със злото“, той разкрива повече от 15 000 страници метафизични размишления, включително за сатаната.
„Усещаме човека, преследван от призраците на миналото си, чиято младост е белязана от Холокоста, дядо ми е загинал в Аушвиц“, подчертава Йохана Гротендик.
Колекцията се присъединява към отдела за ръкописи на крилото „Ришельо“ на Лувъра, особено ценна част от Френската национална библиотека, където се съхраняват текстове, написани от Пиер и Мария Кюри и Луи Пастьор. Те могат да бъдат разглеждани само от изследователи.
ОЩЕ: Учени намериха красив математически модел в еволюционната генетика
„Това е уникално доказателство в историята на науката от ХХ век и е от голямо значение“, казва Джоселин Моншан.
Един от томовете е поставен в стъклена витрина до ръкопис на древногръцкия математик Евклид.