Психически разстройства, депресии, шизофрения: Глобалното затопляне ги влошава

15 април 2025, 22:34 часа • 3824 | прочитания

Екстремните горещини са най-опасният риск, предизвикан от изменението на климата, и те не се отразяват само физически на населението. Възможно е да има и психически последствия, на които не се обръща внимание. Ново проучване показва, че високите температури вече оказват влияние върху условията на живот и работа, а с влошаването на изменението на климата тези предизвикателства могат да увеличат тежестта на психическите и поведенческите разстройства (ППР).

Снимка: iStock

Още: Екстремни жеги и суша през Лято 2025: Какво ще е времето за лятната ваканция

ППР обхващат цяло разнообразие от проблеми, включително тревожни разстройства, депресивни разстройства, биполярно афективно разстройство, шизофрения, разстройства, свързани с употребата на алкохол и наркотици, и други психични разстройства и такива, свързани с употребата на наркотични вещества. Според последните прогнози, ако глобалното затопляне се задържи под 3 градуса по Целзий до 2100 г. (в сравнение с прединдустриалните нива), относителната тежест на психическите и поведенческите разстройства може да се увеличи с 11% през 2030 г. и с 27,5% през 2050 г.

Ако не бъдат положени сериозни усилия за смекчаване на глобалното затопляне и климатичната криза ескалира, тежестта на тези заболявания може да се увеличи до почти 49% до 2050 г. "Вредното въздействие на изменението на климата върху доброто психично здраве и емоционалното състояние се признава все повече в световен мащаб и то само ще се влошава, ако не предприемем действия", казва старшият автор Пенг Би, изследовател на здравето на околната среда от Университета в Аделаида. "От леки смущения до сериозни състояния като шизофрения, повишаването на температурите затруднява живота на милиони хора. Младите хора, които често се сблъскват с тези проблеми в началото на живота си, са особено изложени на риск, тъй като климатичната криза се задълбочава."

Снимка: iStock

При екстремно горещо време хоспитализациите се увеличават

Новите оценки на Би и колегите му се основават на здравни данни от всички щати и територии в Австралия между 2003 и 2018 г. Наборът от данни показва, че хоспитализациите и посещенията в спешното отделение, свързани с ППР, като цяло са се увеличили при периоди с високи температури. Тези горещини рядко са били фатални за хората с психически разстройства, но са повлияли значително на годините, прекарани от човека в пълно здраве. Например при горещата вълна през 2008 г., която засегна Аделаида, 15-дневното бедствие беше свързано с 64% увеличение на хоспитализациите, свързани с психически проблеми сред децата и 10% увеличение на хоспитализациите, свързани с такива заболявания сред хората на възраст над 75 години.

Още: Как глобалното затопляне допринася за ръста на здравните проблеми и смъртността

Снимка: iStock

Още: Как влияе горещото време върху високото кръвно?

Учените не са сигурни как екстремните горещини могат да повлияят на психичното здраве, но е възможно промените в температурата на кръвта да повлияят на това колко кислород достига до централната нервна система. Високите температури могат също така да повлияят на режима на сън и реакциите на стрес, като всички тези фактори могат да окажат влияние върху психичното здраве.

Днес се смята, че близо 44% от австралийците на възраст между 16 и 85 години са имали психически проблеми в определен момент от живота си. Макар че годишният абсолютен риск от хоспитализации, свързани с горещините, е нисък за тази група хора, ако тенденциите на глобално затопляне се запазят, този риск може да се удвои през следващите години, като скочи от 1,8% на 2,8% до 2050 г. Това увеличение е по-голямо от това, което може да се отдаде на ръста на населението или на застаряването на населението, което поражда опасения, че изменението на климата ще се отрази негативно.

Младите хора са по-застрашени от жегите

Снимка: iStock

Това е интересно откритие, тъй като предполага, че психичното здраве на по-възрастните хора не е непременно по-уязвимо към горещините. Неотдавнашни проучвания например установиха, че младите хора може да са по-застрашени от смърт вследствие на по-високите температури, отколкото най-възрастните. Тъй като младите хора са физиологично по-умели да се справят с горещините, изследователите подозират, че те може да не вземат същите предпазни мерки. Тази възрастова група също така е по-склонна да работи навън в горещи условия. "Като се има предвид ранната поява на психичеси разстройства сред сегашните млади хора, в съчетание с допълнителната психическа тежест, произтичаща от климатичните кризи, е наложително да се насърчи устойчивостта", пишат авторите на анализа, ръководени от изследователя в областта на общественото здраве Джингвен Лиу.

"Това налага по-задълбочено разбиране на начина, по който високите температури могат да повлияят на психичното здраве, като се предоставят на специалистите по обществено здраве и здравните работници необходимите знания и инструменти за защита на общностите... особено при прогнозите за запазване и ускоряване на глобалното затопляне." 

Изследването е публикувано в Nature Climate Change.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес