Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пролетната умора се отлага. Вижте защо!

26 март 2018, 08:15 часа • 3777 прочитания

Тази година състоянието на пролетна умора при хората се „отлага“ за април, заради липса на постоянно слънцегреене. Това каза за Радио „Фокус“ – Пловдив психиатърът д-р Веселин Герев.

"Все още нямаме пролетна умора в класическия й вид, а причината за това е, че все още няма слънце. Имахме някакъв мини-вариант на пролетна умора преди около 10 дни, когато имаше високи температури за по-дълъг период от време. В момента все още времето е мрачно и това не може да задейства механизма за пролетната умора", коментира Герев. Психиатърът обясни, че пролетната умора е физиологично състояние, през което преминава всеки един от нас, независимо от физическата му активност, от начина му на хранене, от липсата на витамини или от нагласите му.

4Причината за това състояние е смяната на сезоните и слънцегреенето, което трябва да е 3-4 последователни дни и то много ярко. Тоест, трябва да няма облаци и да има силно слънце, за да се задейства механизмът на синтеза на серотонин в нервната клетка. Серотонинът се синтезира също от светлина и точно тогава, когато се покачват нивата на серотонин от природния фактор слънце, се получава тази лека отпадналост, сънливост и апатия, която аз наричам „арабското спокойствие“. Това състояние продължава 3-4 дни, максимум седмица, както е при смяната на часовото време. Оттам нататък вече човек тръгва да получава тонус, жизненост и енергичност. Пролетната умора е едно физиологично състояние, при което имаме настройка на психиката и преминаване от зимната летаргия към пролетно-летния тонус, жизненост и активност. Това състояние не може да бъде избегнато. Виждам, че се дават много глупави съвети, следването на които евентуално би ни предпазило от пролетна умора – да се пият витамини, да се ядат плодове и зеленчуци и т.н. Всичко това е в сферата на пожеланията", коментира д-р Веселин Герев.

По думите му очаква се хората да усетят пролетната умора към средата на април. "През април се очаква да има повече дни постоянно слънцегреене, за да може да се задейства биомеханичният механизъм в нервната клетка и да се задвижи този психичен процес", посочи психиатърът.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес