Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пробив в разработването на хапче срещу малария

17 ноември 2016, 09:32 часа • 1205 прочитания

Учени са постигнали напредък в създаването на хапче, което остава в стомаха и отделя съдържанието си в продължението на две седмици – предимство, което би спомогнало за борбата срещу маларията и други болести. Откритието е публикувано в сп. "Сайънс транслейшънъл медисин".

Изследването, спонсорирано от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, е използвало противопаразитното и противомаларийно лекарство „Ивермектин” върху стотици прасета и кучета чрез капсула, която временно се разширява в стомаха и по този начин не може да премине през червата, преди цялото й съдържание да е било усвоено от организма.

Капсулата е "достатъчно здрава, за да оцелее в силно агресивната среда на стомаха" и се предлага в звездообразна форма с шест лъча, които по време на поглъщане са обърнати навътре против задавяне. Всеки един от тях е зареден с лекарство и се разтваря, след като стомашната киселина разруши външния слой на капсулата. След пълното усвояване на веществата „звездата” съвсем се разпада и преминава през храносмилателния тракт.

Следващата година ще започнат и опитите върху хора, предаде БГНЕС.

„Ако лекарството успее да докаже ефективността си за дълъг период от време, това може коренно да подобри ефикасността на масовите кампании за раздаване на лекарства”, сподели главният автор на изследването Андрю Белингър, който е бивш изследовател в Масачузетския технологичен институт (MIT) и настоящ кардиолог в „Бригам”.

Целта е да се даде тласък на усилията в борбата срещу маларията, като междувременно се улесни достъпът до лекарство, което да не се налага да си се взима ежедневно. Нова фармацевтична компания - „Линдра”, също е започната да развива технологията и да я използва и срещу психични разстройства, ХИВ, диабет и епилепсия.

"Досега перорални лекарства почти никога не са можели да продължат ефекта си повече от един ден," каза Лангер, който също е учен от MIT. Според него подобно откритие отваря пътя към системи за перорално приложение с удължено освобождаване на медикаментите, които биха могли да окажат въздействие върху всички видове заболявания, дори и върху болестта на Алцхаймер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес