Има много ползи от раждането в клекнало положение или на колене вместо по гръб. Рентгенови снимки показват, че долният отвор на таза става по-широк, когато жената кляка или е на колене, което помага за съкращаване на продължителността на раждането. Но лежането по гръб, както казват учените, напротив, удължава процеса и забавя контракциите. Днес обаче повечето жени раждат в това положение, пише IFLScience.
В Древен Египет жените са раждали, като са клякали. Върху гравюри, датиращи от около 69 – 30 г. пр.н.е., е изобразено раждане на жена, коленичила пред пет жени. Пъпната връв на бебето не се прерязвала, докато акушерката не измие новороденото.
Раждането на Клеопатра. Барелеф от храм в Есна, Горен Египет. American Journal of Public Health
В древна Месопотамия медицината се отнасяла към магическите изкуства, но шумерските жреци са оставили доста материални препоръки. В текстовете им се обръща много внимание на рутината на сексуалния живот. Мъжете трябвало да се въздържат в продължение на 12 дни и едва след това да отидат в спалнята при жена си. Половият акт след раждането бил строго забранен, а ако се роди момиче, ограниченията продължавали по-дълго.
На знатните жените се препоръчвало да раждат седнали на специален стол, а на обикновените – като опират колене на тухли.
Стол за раждане от II до XIV век. American Journal of Public Health
През втората половина на ХХ век акушерите отново започват да препоръчват на жените да раждат седнали, полуклекнали или на колене (вертикално раждане). Но как тогава се е получило така, че много жени в съвремието раждат в най-неприятната и неудобна поза?
Колкото и ужасно да звучи, отговорът се крие в краля фетишист Луи XIV, който се наслаждавал жените му да раждат легнали. Тази ситуация става широко разпространена в западната култура едва през последните 200 години и виновен за това според много изследователи е именно кралят.
„До този момент вертикалните раждания са били най-разпространени“, казва професор Лорън Дъндес в списание American Journal of Public Health.
През живота си (1638 – 1715) крал Луи XIV има 22 деца. Отчитайки факта, че е бил крал, той имал много основателни причини да има толкова голям брой деца, тъй като се нуждаел от гарантиран наследник на трона. Но също така явно му било приятно да гледа как жените и любовниците му раждат неговите деца.
Сцена на раждане, показваща жена, съпруг, акушерка и две придружителки. American Journal of Public Health
Луи XIV обичал да гледа ражданията, затова бил разочарован, че не може да се наслаждава на процеса, когато жените раждали на колене или седнали, тъй като така не се виждало почти нищо. Поради това той по всякакъв възможен начин "промотирал" нова поза за раждане – легнало положение. Той също така настоявал мъже акушери да присъстват при ражданията.
Според експертите най-вероятно масите са били повлияни от краля, който активно насърчавал легналото положение по време на раждането, и оттогава то се е разпространило по целия свят.
"Оттогава тази позиция става доминираща независимо от недостатъците си. Тя все още се използва в западните култури и всичко това, защото преди стотици години кралят фетишист обичаше да наблюдава раждането", заключават учените.