Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пресъхването на голямо езеро е принудило праисторическите хора да напуснат Африка

21 януари 2014, 12:30 часа • 176381 прочитания

Изчезването на гигантско езеро на р. Бели Нил вероятно е допринесло за едната от двете ключови миграции на праисторическите хора от Африка преди 100 000 години, съобщи Ню сайънтист, цитиран от БТА.

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?

Геолозите знаеха, че южно от Хартум е имало езеро в древността. Следите от него обаче бяха твърди стари за въглеродно датиране и затова не беше известно кога е пресъхнало.

Мартин Уилямс от университета на Аделейд и Тим Бароус от университета на Ексетър опитаха други техники на датиране и успяха да установят, че някои депозити са се образували преди 109 000 години.

Те установиха също, че на места езерото е било широко 80 км, но дълбочината му е била не повече от 12 м. Най-голямо то е било през последния междуледников период. То не е останало такова дълго, защото крайбрежните депозити са се образували за хиляди години, но не и за десетки хиляди.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Последният междуледников период е бил критичен за ранните хора, които се появяват за пръв път във фосилната история преди 200 000 години в Етиопия.

Кости от израелските пещери Кафзех и Схул показват, че Хомо сапиенс са достигнали Източното Средиземноморие преди около 110 000 до 100 000 години. ДНК данни обаче показват, че евразийските популации са напуснали Африка много по-късно - преди 72 000 до 70 000 години.

Тази втора миграция вероятно е станала през Червено море, когато заради ледниковата епоха равнището му е намаляло със 100 м.

Подобно огромно езеро вероятно е било много удобно за живот и край него сигурно е имало голяма популация, която се е изхранвала с лов и риболов. С промените в климата езерото обаче се свило много. Неговото изчезване е било пагубно за хората и ги е принудило да се преселят, каза археологът Офар Бар-Йозеф от Харвардския университет. Те вероятно са тръгнали по долината на Нил на север към Средиземно море, като са завили на изток. Така изчезването на езерото може да обясни първата миграция от Африка.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Ако езерото се е запазило в по-малък вид допреди 70 000 години, от него може да е започнала и втората миграция, но тогава хората са тръгнали през Етиопия към Червено море и Бабелмандебския проток в южния му край, който тогава е бил проходим. Това обаче е малко вероятно, защото езерото надали е издържало толкова дълго.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес