Учени от Полша са провели химико-токсикологично изследване на останките на момче и момиче на шест-седем години, които инките са принесли в жертва преди повече от 500 години на вулкана Ампато. Те открили, че през последните седмици от живота си децата са употребявали кока и аяуаска. Това става ясно от статия, публикувана в Journal of Archaeological Science: Reports.
През XI–XVI век е съществувала най-голямата държава от предколумбовата епоха по отношение на територия и население - Империята на инките, която в своя разцвет е заемала териториите на Перу, Боливия и Еквадор, както и частично Колумбия, Аржентина и Чили. Инките често воювали със съседите си, разширявайки границите на своята държава, като се държаха доста меко към завладените народи, например не забранявали местните богове и не извършвали репресии. Инките имали сложна система от вярвания, в която важно място било отредено на жертвоприношенията.
Едно от погребенията, открити на вулкана Ампато. Dagmara Socha et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2022
Жертвоприношенията за инките били държавен въпрос. Един от най-известните от тези ритуали – капакоча - подразбирал подбор на добре развити деца от двата пола в различни части на империята. Те били довеждани в Куско, където свещениците извършвали определени ритуали и подготвяли бъдещите жертви. Повод за капакоча можела да бъде например смъртта на владетел, победа във война или природно бедствие. Като част от ритуала дрогирани деца можело да бъдат отведени до върховете на вулкани, където да бъдат принесени в жертва.
Инките устройвали ритуални пиршества с печено камилско месо
Дагмара Соча, съвместно с колеги от Варшавския университет, е изследвала останките на две деца, които са били принесени в жертва от инките преди повече от 500 години на вулкана Ампато в Южно Перу. Те били открити през 1995 г. на надморска височина от около 5800 метра заедно със златни и сребърни артефакти, черупки на мекотели от семейство Spondylidae, керамика и текстилни изделия. Използвайки метода на течна хроматография и тандемна масспектрометрия, учените решили да разберат до какви наркотици и стимуланти са прибягвали инките като част от ритуала на капакоча.
Останките, намерени на Ампато, са мумифицирани. И двете мумии обаче са били ударени от мълния, което е довело до частично овъгляване на меките тъкани на едното дете и скелетизиране. Последните изследвания показали, че те принадлежат на момче и момиче, които са починали на възраст от шест или седем години. За токсикологични изследвания учените взели коса от едното дете и нокти от другото.
Разположението на паметниците на вулкана Ампато, както и маршрутите за изкачване. Dagmara Socha et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2022
Резултатите от изследването показали, че в образците и на двете деца има следи от кокаин, но учените не успели да открият основния му органичен метаболит - бензоилекгонин. Освен това те открили хармин и хармалин, бета-карболинови алкалоиди, свързани с растението Banisteriopsis caapi, от което индианците произвеждали аяуаска. Възможно е тя да е била използвана като антидепресант, за да могат жертвите по-лесно да приемат съдбата си.
Учените отбелязазват, че децата, изглежда, не са употребявали алкохол или са правили това само в самия край на ритуала. В същото време с мумията на едното дете археолозите са открили два малки съда за възлияния, но вероятно са ги използвали не за чича, а друга ритуална напитка.
ВИЖТЕ ОЩЕ: "Атлантида" от легендите на маите е открита в кратера на вулкан