Полярните сияния предизвикват зрелищни светлинни шоута в нощното небе, но също така осветяват още една причина, поради която озоновият слой се разяжда.
Въпреки че хората са виновни за голяма част от изтъняването на озоновия слой, наблюденията на вид полярно сияние, известно като изолирано протонно сияние, разкрили космическа причина за изтъняването на озоновия слой: заредените частици плазма от слънчеви изригвания и коронално изхвърляне на маса също гризат озоновия слой. Доскоро учените имаха малко информация за ефектите, причинени от тези явления, пише Space.com.
Сега международен изследователски екип е установил, че ефектите от изолирани протонни полярни сияния са станали причина за почти 400-километрова дупка в озоновия слой, която зейва точно под мястото, където се появява полярното сияние. По-голямата част от озона изчезнала за около час и половина. Изследователите не очаквали толкова много озон да се разгради в резултат на това явление, обясняват те в изявление.
Макар че изолираните протонни сияния не са толкова ярки като класическите полярни сияния, те се виждат с невъоръжено око. Заредените частици от слънчевите изригвания обикновено остават във външния и вътрешния радиационен пояс на Ван Алън, което им пречи да достигнат Земята и да я превърнат в безжизнена пустиня като Марс.
Kanazawa University
Но някои частици, които са преодолели радиационните пояси, взаимодействат с атмосферата, заобикаляйки защитата на магнитните полета. Взаимодействието на частиците с атмосферата води до образуването на азотни и водородни оксиди, които от своя страна разрушават озоновия слой в мезосферата. За щастие стратосферата остава до голяма степен незасегната.
Макар че озоновият слой в мезосферата се възстановява по-бързо от озоновите дупки в стратосферния озонов слой, често причинени от човешката дейност, изолираните протонни сияния все пак причиняват промени в земната атмосфера. Освен това катаклизмите в космическото време са способни да причинят срив в работата на сателитите и енергийната инфраструктура, освен това заредените частици представляват заплаха за астронавтите.
Очаква се откритието да помогне на учените да предсказват промените в космическото време и евентуално да прогнозират доколко подобни полярни сияния са способни да изменят атмосферата на нашата планета.
Изследването на учените е публикувано в списание Scientific Reports.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Учени записаха страшния звук от удар на Слънцето по магнитното поле на Земята (АУДИО)