Хората ядат и вдишват десетки хиляди микропластични частици всяка година, според нов анализ, повдигнал въпроси за това как пластмасовите отпадъци могат да повлияят пряко на нашето здраве. 90 000 частици могат да бъдат погълнати всяка година, ако човек само пие бутилирана вода, според проучване, публикувано в списание Environmental Science and Technology.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
В проучването, канадските учени анализират стотици набори от данни за микропластично замърсяване и ги сравняват с типичните хранителни навици на американците. То разкрива, че възрастен мъж може да погълне до 52 000 микропластични частици годишно. Като се вземе предвид мръсният въздух, което вдишваме, тази цифра нараства до 121 000 частици - еквивалентно на над 320 частици на ден.
Проучването съвпада със Световния ден на околната среда на ООН, чиято тема е замърсяването на въздуха. Авторите подчертават, че техните цифри са приблизителни. Количеството пластмаси, консумирано от даден индивид, зависи до голяма степен от това къде живее и какво яде.
Микропластичните частици с диаметър по-малък от 130 микрометра "имат потенциала да се преместват в човешките тъкани (и) да задействат локализиран имунен отговор".
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Микропластмасите - малки пластмасови парчета, отделящи се от изкуствени продукти като синтетични дрехи, автомобилни гуми и контактни лещи - са сред най-разпространените материали на планетата. Те са открити на някои от най-високите ледници в света и на дъното на най-дълбоките океански падини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Няколко предишни проучвания показват как микропластиката е навлязла в хранителната верига на човека, включително и миналогодишно, което разкри участието в нея на почти всички основни марки бутилирана вода.
Алистър Грант, професор по екология в университета на Източна Англия, заяви, че няма доказателства, че идентифицираните в новото проучване пластмасови частици представляват "значителна опасност за човешкото здраве". Грант, който не е участвал в изследването, добавя, че е вероятно само малък процент от вдишаните частици да достигат до белите дробове.
Авторите твърдят, че са необходими повече изследвания, за да се разбере по-добре колко микрочастици достигат до белите дробове и стомаха и каква опасност създава това. "Най-ефективният начин за намаляване на консумацията на микропластмаси от хора вероятно ще бъде намаляване на производството и използването на пластмаси", казват те.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души