Списание Nature съобщи, че в света са стартирали 78 проекта за ваксина против коронавирус, а други 37 са в етап на начална разработка. Сред първите е програмата за ваксинация на Оксфордския университет, която е на първи етап от изпитанията.
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Още две разработки се водят от американски биотехнологични корпорации, а над други три работят китайски учени. Още компании говорят, че планират да започнат изпитания още тази година.
Толкова оперативна реакция поражда надежда, че ваксина против COVID-19 може да се разработи за сравнително кратко време. Ваксините обаче изискват широки изследвания относно ефективността и безопасността. Хиляди хора ще получат ваксина, а други – само плацебо (имитираш медикамент). Това ще помогне да се определи дали ваксината е помогнала за предотвратяване на заразяването по естествен път.
Всичко това обаче е дълъг процес. Някои учени предлагат начин за ускоряването му – преднамерено ще подложат доброволци на въздействието на вируса, за да се определи ефективността на ваксината. "Този подход не е без рискове, но той може да помогне да се ускори с много месеци тестването на ваксината", казва професорът по биоетика в Ратгерския университет Нир Ейял.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Доброволците трябва да са млади и здрави, подчертава професор Ейял: "За тяхното здраве ще се води прецизен контрол, те ще имат достъп до интензивна терапия и всички необходими лекарства. Плод на тези усилия може да стане ваксина, която ще спаси милиони животи, тъй като тя ще се появи по-бързо, отколкото тази, която ще премине всичките три стадия при стандартни изпитания".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
"Преднамерено обаче да се заразяват здрави хора е много спорно. Всичко трябва старателно да се обмисли", счита професорът от Бристолския университет Адам Фин и добавя: "Понякога този вирус убива дори младежи. Още не сме изяснили защо се случва. До третия стадий обаче е още далеч, затова имаме време добре да обмислим всичко".
Превод: Ганчо Каменарски
Още: "Коронавирус: САЩ е пример за лошо управление на кризата, в Албания с модификации на полицейския час"
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя