Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Писмени сведения за библейския цар Давид са открити от изследователи

14 януари 2023, 13:51 часа • 16099 прочитания

Стелата Меша, наричана още Моавският камък, е черна базалтова каменна плоча, която днес се счита за най-големия източник на моавски език за историци и лингвисти. Едва сега учените са успели да потвърдят със сигурност, че тя съдържа директни препратки към цар Давид, пише The Jerusalem Post.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Самата стела е открита през 1868 г. под формата на различни фрагменти на около 24 км източно от Мъртво море. Днес тя се съхранява в Лувъра в Париж. Въпреки че била повредена през 1869 г., съхранен е отпечатък на текста.

На плочата е издълбан дълъг разказ за това как моавският цар Меша тръгнал на война срещу Израел. Макар и не съвсем точни, събитията, описани на нея, съвпадат със същите в глава 3 във Втора книга Царства (Втора книга Самуилова).

Давидовият дом

Текстът съдържа алюзии за израелския бог, както и за „Давидовия дом“ и „Олтара на Давид“. Досега обаче учените не бяха убедени в достоверността на тълкуването и превода на тези редове.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Стелата Меша, известна като Моавския камък Неизвестен автор / CC BY 3.0

Моавската фраза „Домът на Давид“ се състои от пет букви: bt dwd. Bt е подобна на съвременната еврейска дума за къща – bayit, която е beit в нейната конструктивна форма. А dwd може да се разглежда като daled vav на съвременен иврит (в този случай всъщност е waw) daled, което изписва името Давид.

Досега само първата и четвъртата буква от серията, bet и waw, бяха напълно ясни. В статия от края на 2022 г., озаглавена „Стелата Меша и Давидовият дом“, публикувана в Biblical Archaeology Review, изследователите Андре Лемер и Жан-Филип Делорм преразгледали доказателствата. Те пишат:

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

„През 2015 г. екип от Западносемитския изследователски проект на Университета на Южна Калифорния направи нови цифрови снимки както на реставрираната стела, така и на отпечатъка. Екипът използва метод, наречен Reflectance Transformation Imaging (RTI), в който множество цифрови изображения са взети от артефакта от различни ъгли и след това комбинирани, за да се създаде прецизно, триизмерно цифрово изображение.“

Този метод е особено ценен, тъй като цифровото изображение позволява на изследователите да контролират осветяването на артефакта, така че скрити, бледи или износени гравюри да станат видими.

Детайл от редове 12 – 16, възстановени от отпечатъка. Средната линия гласи „Вземете Набау срещу Израел“. Снимка: Mbzt / CC BY 3.0

През 2018 г. Лувърът направил тези нови изображения с висока разделителна способност и прожектирал светлина върху тях. Благодарение на това изследователите успели да получат много по-ясна картина на древните записи. И това от своя страна позволило на изследователите да видят доказателства за три други букви taw (като съвременното tav на иврит), dalet и dalet.

Колко сходни са моавският и древният иврит?

Според Енциклопедия Британика тези езици от този период се различават „само диалектически“. В своята книга от 1989 г. „Изследване на надписа Меша и Моав“ учените Диърман и Джаксън пишат, че „вероятно моавският и ивритът са били в по-голямата си част взаимно разбираеми“.

На заглавната снимка: пророк Самуил помазва Давид за цар на Израел. 

ВИЖТЕ ОЩЕ: Осем от най-древните храмове по света

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес