Психолози от университета в Оукланд (Нова Зеландия) са провели необикновен експеримент - те подбрали група от здрави мъже и жени, направили им малки разрези по кожата, а след това наблюдавали как раните им зарастват.
Още: Изследване: Една четвърт от сладководните са застрашени от изчезване
Още: Eye Peptides: Insights into Their Properties and Research Implications
Половината от участниците в експеримента били помолени да водят записки за всекидневието си. След 11 дни учените установили, че при 76% от онези, които водели дневник раните се затваряли успешно. При тези, които не водели записки в дневник раните заздравели при едва 42% от хората. Това съобщи psychologies.ru.
Така изследователите стигнали до извода, че писането на ръка въздейства не само на психическото, но и на физическото състояние на организма. В хода да експеримента е отбелязано и че "при пишещите" е намаляло нивото на хормона на стреса - кортизол. Излишъкът от кортизол потиска имунната система на организма, като му пречи да се бори с инфекциите.
Каква е тайната на целебното действие, което оказва воденето на записките?
Още: През Средновековието жените не са живели по-дълго от мъжете. Ето защо
Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост
Социалният психолог Джеймс Пенебейкър, автор на метода на "експресивното писане" смята, че описанието на мислите и преживяванията отслабва психологическата защита, за чието поддържане организмът ни хаби не малко ресурси. Насаме с листа хартия (или компютъра) ние се чувстваме по-спокойни и нивото на стрес се понижава.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост
Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак
8 ТЕХНИКИ ЗА ИЗМЪКВАНЕ ОТ ЕМОЦИОНАЛЕН СРИВ
Психологът съветва всеки ден да се пише в продължение на 15-20 минути на ръка или на компютър. Не е нужно предварително да се мисли за какво да се пише: процесът е по-важен от резултата. Текстът може да се изхвърли или изтрие веднага след като бъде написан.
"Ако в началото изпитвате неловкост - няма нищо страшно. С времето ще се научите да пишете леко и свободно. И тогава ще забележите как мислите ви ще придобият яснота и ще ви бъде по-лесно да разбирате преживяванията си", казва психологът.
Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Кои са основните принципи лечебното писане ВИЖТЕ В ТАЗИ СТАТИЯ