Когато чуем за очарователни археологически открития, често се сещаме за филмите за Индиана Джоунс. Още през 2005 г. археолозите откриха гърне в изоставено гробище в Нярлоринка (Унгария), в което имало добре запазена детска ръка, стискаща монета, но едва наскоро изследователите научиха защо е настъпила нейната естествена мумификация.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Археолози доказаха връзката между цар Соломон и Савското царство
Години по-късно изследователите решили да разберат защо останките са толкова добре запазени, затова привлекли екип от мултидисциплинарни експерти, за да проучат находката по-подробно.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
János Balázs, Archaeological and Anthropological Sciences
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Те били особено заинтересовани от причината за запазването на меките тъкани на ръката, тъй като естественото мумифициране се среща изключително рядко и обикновено се случва в по-сухи и по-студени условия, отколкото в гробището в Унгария.
Монета за пренасяне на душата през Стикс: в Париж е открит "портал във времето"
Анализът на екипа от изследователи показал, че ръката и други останки са силно замърсени с мед. Количеството мед в тялото на детето било 497 пъти по-високо, отколкото в други мумии. Медната монета, държана от детето, има антимикробни свойства (медните частици предотвратяват размножаването на микроорганизми – медните йони разрушават мембраната на бактериалната клетка и я унищожават), което не е позволило на микробите да разрушат меките тъкани на ръката. Това е първият регистриран случай на мумифициране, което се дължи на мед.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език