Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха свръхтвърди диаманти в метеоритен кратер

22 октомври 2015, 13:09 часа • 13563 прочитания

Любопитно откритие са направили учените от Института по геологи и минералогия на СО РАН и Новосибирския държавен университет.

Те са изследвали диаманти, открити още през 70-те години в метеоритния кратер Попигай – в Крайния север на границата на Якутия и Красноярския край – и са изяснили, че те са по-твърди от обичайните диаманти, по-добре режат и притежават по-високи абразивни свойства, съобщава ТАСС.

Кратерът Попигай се е образувал още преди 35 млн. години, когато на Земята паднал огромен метеорит. В резултат на удара се образувала дупка с диаметър сто километра. Тъй като скалите в тази област са богати на графит, в кратера се е образувало голямо количество диаманти. За първи път съветски геолози ги открили през 70-те години, но техният добив бил сметнат за нерентабилен. Новите изследвания на учените могат да преобърнат представите за ценността на находището.

Оказало се, че "космическите" диаманти са "слепени" от малки зрънца, благодарение на което те се отличават по свойства от обикновените технически диаманти. Те са по-твърди и могат да служат по-дълго например в сонди за пробиване.

"Направени са предварителни оценки на запасите в някои участъци на Попигайския кратер. Оказва се, че запасите на диаманти са огромни. Нашите учени са обосновали промишленото значение на тези диаманти – казва водещият научен сътрудник на института Константин Литасов. – Увеличението на времето за работа на сондите дори с 20 процента дава огромна полза и заедно с икономистите изследователите смятат, че ако това находище се разработи, икономическата полза ще се изчислява на милиарди долари."

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес