Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха най-старата 3D карта в света в палеолитна пещера близо до Париж

10 януари 2025, 07:50 часа • 592 прочитания

Учени идентифицираха уникални гравюри, които биха могли да бъдат най-старата 3D карта в света, по време на изследване на пещерата Сегоньол 3 южно от Париж, Франция.

Изследването, публикувано в Oxford Journal of Archaeology, обяснява как древните хоминини внимателно са оформили пода на пещерата, за да представя водния поток в околността преди около 20 000 години. В допълнение към картата, археолозите открили гравюри на коне и човешка женска форма в пещерата, което предполага, че мястото може да е имало символично значение.

ОЩЕ: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон

Най-старата 3D карта в света и как работи

Умаленият модел на околния пейзаж на областта Ноази сюр Екол е на пода на пещерата. Ловците събирачи, които са обитавали района, са го изработили със забележителна прецизност и внимание към детайла. Картата е миниатюрно изображение в задната част на пещерата, илюстриращо хидрологичните и геоморфологичните характеристики на региона.

Авторите на статията Медард Тири и Антъни Милнс обясняват, че повърхността на пода е майсторски гравирана, за да контролира водния поток през точни канали, вдлъбнатини и басейни. Специфичните вдлъбнатини и наклони в камъка представляват различните хълмове в района и как те корелират с околните реки, езера и делти.

ОЩЕ: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

„Издълбаните мотиви и връзката им с природните дадености в пясъчника на заслона могат да бъдат сравнени с основните геоморфологични особености в околния пейзаж“, пишат изследователите в статията.

Женско тяло

Това е кулминацията на изследването на гравюрите в пещерата, започнало през 2020 г. Тири и Милнс първоначално наблюдават движението на водата, откривайки, че тя преминава през жлебовете на пещерата и се събира във вдлъбнатина, наподобяваща вулва. Други пътеки манипулират водата, за да пътуват по алтернативни маршрути. Учените изяснили, че дъждовната вода е влизала през малки повърхностни пукнатини, които са били предназначени да улавят валежите директно от натиска на вятъра.

ОЩЕ: Ритуален обект на 35 000 години е открит дълбоко в израелска пещера

Гравюрите и естествените пукнатини като цяло представят както околния пейзаж, така и женското тяло.

Médard Thiry et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2020

„По този начин естествените геоморфологични характеристики на пещерата Сегоньол 3 осигуряват подходящо разположение за отпечатване на това фрагментирано представяне на женствеността, тема, която показва ясно значение през горния палеолит“, казват изследователите в изследването от 2020 г.

Интелигентни хоминини

„Докато хидравличните механизми изглеждат на пръв поглед сложни, текущият опит в събирането на вода, наблюдението на водните потоци, взаимодействащи с регионалните пясъчни камъни, и познаването на убежището и неговата среда може да са изострили интуицията и разбирането на онези, които са били отговорни за него.”

ОЩЕ: Учени откриха какво е довело до разпадането на Римската империя

Забележителна е комбинацията от изобразяване на коне, женска фигура и карта на региона. Те демонстрират високо ниво на разбиране и интелигентност в популацията на палеолитните хоминини, които някога са живели в Ноази сюр Екол.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес