Учени от Обединеното кралство и Белгия смятат, че са разбрали как мозъчните клетки умират при болестта на Алцхаймер. От десетилетия това е загадка и източник на научни спорове. Но екипът, който пише в списание Science, свързва анормалните протеини, които се натрупват в мозъка, с "некроптоза" - форма на клетъчно самоубийство.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Откритията са описани като "страхотни" и "вълнуващи", тъй като дават нови идеи за лечение на болестта. Загубата на мозъчни клетки, наречени неврони, води до симптомите на болестта на Алцхаймер, включително до загуба на паметта.
Още: Как хората с деменция осмислят света?
Ако се вгледате в мозъка на хора с това заболяване, ще видите натрупването на анормални протеини, наречени амилоид и тау. Но учените не са успели да свържат точките между тези ключови белези на болестта.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Именно това смятат, че се случва сега изследователите - от британския Институт за изследване на деменцията към Университетския колеж в Лондон и от KU Leuven в Белгия. Според тях анормалният амилоид започва да се натрупва в пространствата между невроните, което води до мозъчно възпаление, което убива невроните. Това започва да променя вътрешната им химия.
Появяват се заплитания от тау и мозъчните клетки започват да произвеждат специфична молекула (нарича се MEG3), която предизвиква смърт чрез некроптоза. Некроптозата е един от методите, които тялото ни обикновено използва, за да изчисти ненужните клетки, докато се създават нови.
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Защо Алцхаймер е два пъти по-вероятно да се появи при жените, отколкото при мъжете
Мозъчните клетки оцеляват, когато екипът успява да блокира MEG3. "Това е много важно и интересно откритие", казва пред Би Би Си изследователят професор Барт де Строупър от британския Институт за изследване на деменцията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
"За първи път получаваме информация за това как и защо невроните умират при болестта на Алцхаймер. В продължение на 30-40 години имаше много спекулации, но никой не успя да определи механизмите. Това наистина е силно доказателство, че става дума за този специфичен път на самоубийство".
Отговорите са получени от експерименти, при които човешки мозъчни клетки са трансплантирани в мозъците на генетично модифицирани мишки. Животните бяха програмирани да произвеждат големи количества анормален амилоид.
Още: Изследване открива връзка между чревния микробиом и предклиничната болест на Алцхаймер
В последно време е постигнат успех в разработването на лекарства, които извличат амилоида от мозъка и те са първите методи за лечение, които забавят разрушаването на мозъчните клетки.
Професор De Strooper казва, че откритието, че блокирането на молекулата MEG3 може да задържи смъртта на мозъчните клетки, може да доведе до "цяла нова линия за разработване на лекарства". За целта обаче ще са необходими години изследвания, уточнява БГНЕС.
Професор Тара Спийс-Джоунс от Единбургския университет и президент на Британската асоциация по неврология ми каза, че "това е страхотен материал". Тя каза, че той "е насочен към един от основните пропуски в изследванията на болестта на Алцхаймер... това са завладяващи резултати и ще бъдат важни за развитието на областта". Въпреки това тя подчерта, че "са необходими много стъпки", преди да се разбере дали това може да се използва като ефективно лечение на Алцхаймер.
Още: Ново лекарство срещу Алцхаймер дава надежда за победа над болестта
Д-р Сюзън Колхаас от британската организация за изследване на болестта на Алцхаймер заяви, че резултатите са "вълнуващи", но все още са на ранен етап. "Това откритие е важно, защото посочва нови механизми на клетъчна смърт при болестта на Алцхаймер, които досега не сме разбирали и то може да проправи пътя за нови лечения, които да забавят или дори да спрат развитието на болестта в бъдеще“.