Учени от Мюнхенския университет "Лудвиг Максимилиан" са установили, че разликата в температурите във вулканичните породи може да е изиграла важна роля във възникването на живота на Земята. Статията на изследователите е публикувана в сп. Angewandte Chemie.
Известно е, че в океана на младата Земя молекулите са формирали сложни химични структури. Тези структури с времето са придобили способност да съхраняват и предават генетична информация. В края на краищата това е довело до създаването на първата клетка.
Вероятно в този процес са участвали полимерни молекули, състоящи се от рибонуклеотиди. Но досега беше неизвестно как и в какви условия те са започнали да взаимодействат помежду си.
Учените смятат, че разликата в температурите на вулканичните породи, пълни с вода и молекули, може да е довела до зараждането на живота. Те взели епруветки и ги напълнили с воден разтвор, съдържащ фрагменти от ДНК с различна последователност.
"В условията на нашия експеримент ДНК се държи по същия начин както РНК, но е по-лесно да се изследва", коментира проф. Браун, един от авторите на изследването.
След това епруветките били нагрявани от едната страна, така че разликата в температурата в двата края да е 17 градуса. В молекулите започнало разделение и сортиране на нуклеотидната последователност.
Според учените веригите РНК в аналогични условия ще се държат по същия начин. Подобни експерименти с еднаква температура в двата края на епруветката не дали такъв резултат.
По този начин учените са установили, че именно разликата в температурите в порите на вулканичните породи може да е била причина за зараждането на живота на Земята.