Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха древна индианска обсерватория

07 ноември 2024, 07:50 часа • 10292 прочитания

Археолози от Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико наскоро са провели разкопки в Тетелихтлик, разположен в община Телес де Авила Кастилия в мексиканския щат Пуебла.

Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост

Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост

След поредица от изследователски проекти от 2014 г. насам мястото било разкрито като голям церемониален комплекс, обхващащ площ от 7,4 акра. Тетелихтик достига своя разцвет между 200 г. пр.н.е. и 100 г. пр.н.е. и продължава да бъде обитаван още четири века.

"Вход към подземния свят" е открит в древния град Митла

Археолозите са на мнение, че Тетелихтик може да е служил като астрономическа обсерватория за записване на селскостопанския цикъл, тъй като целият градски комплекс, изглежда, е подравнен с планински вериги от околния пейзаж.

Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак

Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци

Смята се, че най-голямата структура (означена като Структура 1) е подравнена с Канопус, най-ярката звезда в южното съзвездие Кил, и може да е свързана с богинята Науа Нантеуиц, известна като „нашата майка на юга“.

Според скорошно изявление INAH разкопките на структурите в Големия площад на Тетелихтик, известен на местно ниво като „Лос Серитос“, са дали нови находки, които предполагат, че Тетелихтик може да е родното място на културата Тотонак.

Културата достига своя връх през късния класически период, с изграждането на големи церемониални центрове като Ел Тажин, Йохуаличан, Непатекутлан, Лас Игерас, Нопилоа и Сапотал.

Ръководителят на Teteles Archaeological Project казва пред HeritageDaily, че археолозите наскоро са открили кладенец в Структура 2, който съдържа церемониално принасяне на дървени въглища, керамика и скулптура от палмово дърво, символизираща змия. Изследователите смятат, че кладенецът е създаден от Тотонак по време на епикласическия период (650 – 900 г. сл.Хр.), за да почетат техните древни предци.

Още: Най-изолираното селище в света е на остров, създаден от недрата на Земята

Още: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия

„Архитектурният стил на церемониалния център в Тетелихтик предполага връзки с региона Уастека, подкрепяйки теорията, че първоначалните му обитатели са били предци на културата Тотонак, които по-късно се заселват в Йоуаличан (Куецалан, Пуебла) и Ел Тажин (Веракрус)“, пишат от INAH.

Откриха огромен град на маите, пълен с пирамиди, и още множество неизследвани селища

Разкопките също потвърдили, че първоначалното оформление на Тетелихтик и подравняването на неговите пирамидални структури са били ръководени от астрономически познания. Структура 1 е съобразена с февруарската поява на Канопус, бележейки началото на мезоамериканския календар, докато Структура 2 е част от комплекс, предназначен за наблюдение на Слънцето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес