Два тефтера, съдържащи ръкописни бележки на Чарлз Дарвин, са върнати в Университета в Кеймбридж две десетилетия след тяхното изчезване. Сред най-ценните бележки на страниците им са скици на прочутото „дърво на живота“, направени от самия учен. Според експерти, цената само на тези рисунки може да достигне няколко милиона, съобщава Express.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
За благополучното връщане на бележниците съобщила университетският библиотекар д-р Джесика Гарднър. По думите ѝ бележниците били върнати в ярко розова подаръчна торбичка, а вътре била оригиналната синя кутия, която съхранявала тетрадките в продължение на много години. Анонимният пакет бил оставен в частта на библиотеката, където няма камери. На кутията имало и бележка: „Библиотекарю, честит Великден. Х“
Полицията обаче не позволила на служителите на университета да отворят веднага пратката: едва след пет дни библиотекарката успяла да се добере до тефтерите, внимателно увити в фолио. Потвърдена е автентичността на записките на учения.
Двата тефтера са изписани през 1830-те години собственоръчно от Чарлз Дарвин. За последен път служителите на университета ги видели преди 22 години - през ноември 2000 г., след като библиотеката получила заявка да снима документите. Два месеца по-късно се оказало, че тефтерите са изчезнали.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Първоначално библиотекарите смятали, че просто не са сложени на място. Търсенията сред стотици хиляди документи на университетската библиотека обаче не дали резултат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Д-р Гарднър отбелязва, че бележките са "в изненадващо добро състояние", добавяйки, че "всички страници са на мястото си".
Тефтерите на Дарвин сега се съхраняват в сейфа на библиотеката, но ще бъдат изложени на публично място през юли като част от безплатна изложба с името „Дарвин разговаря“. Тепърва полицията ще изяснява кой е „заел” тефтерите.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език