Обърната дъга засне астрофотограф (СНИМКА)

15 март 2022, 10:40 часа • 7589 | прочитания

Жителите на град Рагуза на италианския остров Сицилия в края на февруари станали свидетели на удивително явление – обърната дъга.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Снимката на дъгата е направена от 47-годишната Марчела Джулия, италиански астрофотограф и начален учител. Тя наскоро споделила тази снимка с НАСА, а агенцията избрала изображението на дъгата за „Снимка на деня“.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Както обясняват в космическата агенция, обърната дъга се образува от пречупването на светлината, преминаваща през ледените кристали в тънка завеса от облаци на височина 7-8 хиляди метра. Цветовете в такава дъга също са обърнати: лилавото е отгоре, а червеното е отдолу.

Снимането на такава дъга е голям късмет, тъй като обикновено е скрита от облаци. Освен това, както отбеляза Джулия, хората не забелязват дъгите, защото „гледат надолу към екраните на своите смартфони“. За да има по-голяма вероятност да забележите обърната дъга, трябва да гледате право нагоре, когато Слънцето се намира ниско в небето. Тя отбеляза, че дъгата, която е наблюдавала, е била дори по-ярка от обикновената.

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Метеорологичната служба на Обединеното кралство добавя, че подобни дъги обикновено се свързват с перестите облаци, в които лесно се образуват ледени кристали. Всъщност такива дъги са доста често срещани, защото се образуват през цялата година – но отново, те най-често се крият зад облачен воал.

За да видите такава дъга, трябва да са налице няколко атмосферни условия едновременно – определена височина на облаците, тяхната дълбочина и положението на ледените кристали. Необходимо е светлината да попадне под определен ъгъл върху тях. Освен това е важно и местоположението на наблюдателя спрямо дъгата.

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

ВИЖТЕ ОЩЕ: Как може да се появи дъга без дъжд?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес