Аспецифична мутация на новия коронавирус SARS-CoV-2 може значително да повиши способността му да заразява, показва проучване на китайски и американски изследователи. Изследването може да обясни защо ранните огнища в някои части на света не са поразили огромни здравни системи толкова, колкото други огнища като тези в Ню Йорк и Италия, твърдят експерти от Scripps Research.
Мутацията, наречена D614G, увеличава броя на "шиповете" върху коронавируса - която е частта, която му придава отличителната му форма - и го направи по-стабилен. Тези шипове са това, което позволява на вируса да ни заразява - през ензимния рецептор ACE2.
"Броят или плътността на функционалните шипове на вируса е 4 или 5 пъти по-голяма поради тази мутация", казва Хиерюн Чоу, един от старшите автори на изследването, пише БГНЕС.
Изследователите твърдят, че все още не е известно дали тази малка мутация засяга тежестта на симптомите на заразените хора или увеличава смъртността. Учените, провеждащи лабораторни експерименти, казват, че трябва да се направят повече изследвания, включително контролирани проучвания - широко смятани за "златен стандарт" на клиничните изпитвания, за да се потвърдят техните открития от експерименти в лабораторни условия.
По-стари изследвания показват, че SARS-CoV-2 мутира и се развива, докато се адаптира към хората. По-конкретно, мутацията на D614G бе отбелязана като извънредна опасност, тъй като изглежда се очертава като доминираща.
Още: "Нов рекорд на заразени с коронавирус в България, картината по света"