Технологична фирма и университет в Токио са обединили усилията си, за да създадат приложение, показващо кога котката ви изпитва болка.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
От пускането си на пазара миналия месец "Cat Pain Detector" е събрало 43 000 потребители в Япония, Европа и Южна Америка, казва Го Сакиока, ръководител на разработчика Carelogy.
Приложението е част от нарастващия набор от технологии за собственици на домашни любимци, които се грижат за доброто състояние на техните питомци, включително устройства за проследяване на настроението и болката.
Carelogy си партнира с Колежа по биоресурсни науки към Университета Нихон, за да събере 6000 снимки на котки, на които внимателно е изследвано положението на ушите, носовете, мустаците и клепачите на животните. След това е използвана система за оценяване, разработена от Университета в Монреал, за да измерят минималните разлики между здравите котки и тези, които страдат от болка поради трудно забележими заболявания.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
След това разработчиците на приложението подават информацията на система с изкуствен интелект, която доусъвършенства уменията си, благодарение на около 600 000 снимки, качени от потребители, разказва Сакиока.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
ОЩЕ: Детско състезание за убиване на котки беше спряно в Нова Зеландия
Сега приложението "има ниво на точност от над 90%", каза той пред АФП.
По данни на Японската асоциация за храни за домашни любимци, 60% от собствениците водят котката си на ветеринар най-много веднъж годишно. "Искаме да помогнем на собствениците на котки да преценят по-лесно у дома дали да отидат на ветеринар или не", каза Сакиока.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
"Детекторът за котешка болка" вече се използва от някои ветеринарни лекари в Япония. Но "системата за изкуствен интелект трябва да бъде прецизирана, преди да се използва като стандартизиран инструмент", предупреди ученият.