Вече мнозина специалисти коментираха, че за ефективна борба с COVID-19 в смисъл на спиране на разпространението на вируса е необходимо създаване на ваксина, която "прави" антитела в носоглътката. Причината – това е "входът", през който вирусът влиза в тялото ни и ако бъде спрян там, то изобщо няма да се заразяваме. Съответно, вирусът няма да може да мутира, да се появяват нови варианти, чиито последствия да разбираме чак след като преминат през много хора.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Клинични изпитания на такава ваксина – назална т.е. прилага се с впръскване през носа, се планират още през тази година. Става въпрос за френски продукт, пише Medscape. Екипът на BioMAP от съвместното изследователско звено на Френския национален изследователски институт за земеделие, храни и околна среда (INRAE) и Университета в Тур по инфекциозни болести и обществено здраве (ISP) е разработил ваксина на протеинова основа за COVID-19, която се прилага през носа. Тази ваксина може да предизвика имунен отговор на системно ниво, подобно на традиционните интрамускулни ваксини, както и на лигавично ниво – т.е. да се създадат антитела в лигавицата на носа.
"Впръскването в носа предизвиква имунен отговор в носните кухини. Благодарение на това сме в състояние да спрем вируса много рано. Това означава, че той вече няма да може да се размножава и да заразява хората около вас", обяснява Изабел Димие-Поасон, доктор по медицина, експерт по имунология на инфекциозните болести в Университета в Тур и бъдещ генерален и изследователски мениджър в LoValTech, стартираща компания, която ще ръководи разработването на формулата на ваксината. "Интрамускулните ваксини предпазват от тежки форми на COVID. Въпреки това, ако хванете вируса, можете да заразите други хора. Интраназалната ваксина премахва този проблем", обяснява тя.
Д-р Димие-Поасон казва и друго – ваксината, която ще се тества, не е насочена само срещу един протеин на вируса. В момента всички одобрени интрамускулни ваксини са насочени срещу т.нар. S-протеин (спайк протеин). Той обаче мутира много бързо и това прави тези ваксини по-малко ефективни. Френската ваксина обаче е насочена както срещу този протеин, така и срещу други протеини на вируса, при които няма мутации. Те не са променени, независимо за кой вариант на вируса говорим.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"Ваксината може да се съхранява при 39 °F (~4 °C), но оцелява при стайна температура, което я прави идеална за страни, в които спазването на изискванията за студена верига може да бъде предизвикателство", казва Димие-Поасон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Досега не са наблюдавани неблагоприятни ефекти. "Това е ваксина на протеинова основа без адювант. Тя е напълно безопасна. Очакваме, че тя ще се използва за деца и пациенти с понижен имунитет", обясни Димие-Поасон."
Още: Ваксина, която неутрализира всички бета коронавируси – вече има прототип