Здравните власти във Великобритания решиха, че ще поемат разходите за нова генна терапия, която спира загубата на зрение от рядка, наследствена болест, съобщи ВВС.
Терапията е на стойност 600 000 британски лири.
Смята се, че само около 90 души във Великобритания страдат от рядкото заболяване, което води до слепота.
Става въпрос за ретинална дистрофия, след наследяването на увреден ген RPE65 и от двамата родители. Той е отговорен за пигмент, от който се нуждаят чувствителните на светлина клетки, за да функционира окото нормално.
Първоначално пациентите страдат само от кокоша слепота, но след като клетките постепенно измират, се стига до пълна загуба на зрение, предава БГНЕС.
Препаратът Лукстурна, разработен за борба със заболяването, се вкарва в организма чрез инжекция в основата на окото. В инжекцията има работещи гени RPE65, както и безвреден вирус, който помага за преодоляване на защитните мембрани на клетките на ретината.
Когато достигне до ядрото, генът "инструктира" клетката да започне да произвежда протеин RPE65, който е ключов за доброто зрение.
Лечението работи само върху пациенти, които не са изгубили зрението си изцяло. Най-ефективно е при деца с рядкото заболяване, защото в начална фаза то не е нанесло непоправими щети.
Все още не е ясно колко дълго продължава ефекта от лечението, но оптимистичните прогнози са за няколко десетилетия.