Американецът Джон Дж. Хопфийлд и британо-канадаският учен Джофри И. Хинтън са тазгодишните носители на Нобеловата награда за физика, съобщават от Нобеловия комитет в социалната мрежа Х.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Двамата тазгодишни Нобелови лауреати по физика са използвали инструменти от физиката, за да разработят методи, които са в основата на днешното мощно машинно обучение“, се казва в изявление на Шведската кралска академия на науките.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2024
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2024 #NobelPrize in Physics to John J. Hopfield and Geoffrey E. Hinton “for foundational discoveries and inventions that enable machine learning with artificial neural networks.” pic.twitter.com/94LT8opG79
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
91-годишният Хопфийлд, професор в Принстънския университет, бе отличен за създаването на „асоциативна памет, която може да съхранява и реконструира изображения и други видове модели в данните“.
Журито заяви, че Хинтън, 76-годишен професор в Университета в Торонто, „е изобретил метод, който може самостоятелно да открива свойства в данните и така да изпълнява задачи като идентифициране на специфични елементи в картини“.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
„Смаян съм. Не знаех, че това може да се случи“, каза Хинтън пред репортери в телефонно интервю по време на обявяването на носителите на наградата в Стокхолм.
Двойката ще получи наградата си, състояща се от диплома, златен медал и чек за 1 млн. долара, от крал Карл XVI Густав в Стокхолм на 10 декември, годишнината от смъртта през 1896 г. на учения Алфред Нобел, който учредява наградите в своето завещание.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Миналата година Нобеловата награда за физика бе присъдена на французина Пиер Агостини, унгарско-австриеца Ференц Крауш и французойката Ан Л'Уилие за изследвания, използващи ултрабързи светкавици, които позволяват изучаването на електроните в атомите и молекулите.
Сезонът на Нобеловите награди продължава тази седмица с обявяването на носителя или носителите на наградата за химия в сряда, последвано от дългоочакваните награди за литература в четвъртък и за мир в петък.
Наградата за икономика приключва в понеделник, 14 октомври.
Нобеловите награди се присъждат от 1901 г. насам и с тях се отличават онези, които, по думите на създателя на наградата и учен Алфред Нобел, са „донесли най-голяма полза на човечеството“.