Учените създадоха най-подробния атлас на човешкия мозък в историята, който включва много невиждани досега видове клетки.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Атласът подробно описва местоположението и вътрешното функциониране на 3300 вида мозъчни клетки, от които само малка част са били известни на науката. Това включва неврони – мозъчни клетки, които обменят химически и електрически съобщения, и приблизително същия брой други клетки. Другите клетки например включват глия – клас мозъчни клетки, които осигуряват структурна поддръжка, хранителни вещества и изолация на невроните, както и регулиране на предаването на сигнала. Мозъкът на възрастен човек съдържа около 86 милиарда неврони и още 84 милиарда други клетки.
ОЩЕ: Човешкото съзнание може би се появява много преди раждането
При създаването на атласа на човешкия мозък са използвани най-съвременни методи, които преди това са тествани предимно върху животни. Учените са използвали транскриптомика, която включва каталогизиране на цялата РНК в отделните клетки. Използвана е и епигеномика – изследване на химически маркери, разположени върху ДНК и контролиращи използването на гените. Единични изследвания съдържат данни от стотици хиляди до милиони мозъчни клетки.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
„Това не е просто атлас. Работата наистина отваря изцяло нова област, в която сега е възможно да се изследва мозъкът с изключително висока клетъчна разделителна способност на места, където това обикновено не е било възможно в миналото“, отбелязва Ед Лейн, невробиолог в Института за мозъчни науки Алън и един от водещите автори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Комбинирайки тези методи, учените са създали карти на мозъка на развиващ се и възрастен човек в мащаб една клетка, както и мозък на примати калитрикс и макак. В някои изследвания също са изучавани мозъците на шимпанзе и горила.
Как учените могат да използват атласа на мозъчните клетки? Има много, много приложения, но едно от най-важните е помощ в разбирането на основата на мозъчните заболявания. Справочен атлас на човешкия мозък, който описва нормален или невротипичен мозък може да помогне на изследователите да разберат депресията, шизофренията или много други видове заболявания.
ОЩЕ: Учени откриха нови мозъчни клетки
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Изображение: Wellcome Collection
Следващата стъпка в изследването е да се създаде атлас с по-висока разделителна способност, който се движи към по-пълно покритие на мозъка на човека и на примати в зряло и развито състояние. Фактически тази работа вече е започнала. Крайната цел на проекта е да се създаде пълен справочен атлас на видовете човешки мозъчни клетки в продължение на целия живот, както и да се картографират клетъчните взаимодействия, които са в основата на широк спектър от мозъчни заболявания.