Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невероятно откритие: Намериха останки от древен гигантски делфин на 16 милиона години (ВИДЕО)

27 март 2024, 14:03 часа • 5053 прочитания

Представете си делфин. Сега си представете такъв, който е два пъти по-голям от човек. Преди около 16 милиона години гигантски делфин кръстосва дълбините на сладководно езеро. За разлика от повечето съвременни делфини, неговият дом не е бил океан, а сладководно езеро в перуанската Амазонка. И въпреки че днес има живи видове амазонски сладководни делфини, те не са близки роднини на този древен китоподобен, съобщава CNN.

Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция

Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт

Анализът на новооткрития череп на древния делфин показа на палеонтолозите, че тялото му би било дълго най-малко 11 фута (3,5 метра), което го прави с около 20% до 25% по-голям от съвременните речни делфини и най-големия известен сладководен делфин. Но черепът, който е дълъг около 27 инча (70 сантиметра), е непълен, така че древният делфин може да е бил дори по-голям от това, съобщават учените на 20 март в списанието Science Advances, публикувано от Американската асоциация за напредък на науката.

Кое прави находката изключителна?

Това, което прави находката още по-изключителна е защото обикновено има по-малко отделни делфини в сладководните екосистеми и силните водни течения обикновено пречат на вкаменелостите да се запазят добре. Учените наричат новооткрития вид Pebanista yacuruna -родът препраща към формацията Пебас в Перу, където е открита вкаменелостта, а „якуруна“ е термин за митичните водни хора от местната легенда на местния език кичуа.

Още: Археолози откриха римските стени на Нарбон

Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор

Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата

Изследователите откриват фосила на амазонски делфин през 2018г. близо до река Напо в Лорето, Перу. P. yacuruna е сред първата вълна от делфини, които тестват водите в амазонските реки и езера. Липсата на хищници в новия му дом може да обясни как видът се е развил, за да стане толкова голям, според проучването. Но промените в околната среда като сушата може по-късно да са обрекли P. yacuruna и да са довели до изчезването му, отваряйки сладководните местообитания за предците на съществуващите розови речни делфини.

Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето

Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?

*Проучването може да прочетете: тук

Още: Обсидианови остриета от Великденския остров говорят за пътешествия до Южна Америка

Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност

Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес