Турски археолози по време на разкопки в могилата Йешилова, разположена на територията на съвременния град Измир, на брега на Егейско море, откриха 10-сантиметрова теракотена фигурка на богинята майка на около пет хиляди години.
5,000 years old Mother Goddess statuette unearthed in Yeşilova Moundhttps://t.co/uqYW1D2Jzh pic.twitter.com/J0n7LglQWU
— Arkeonews (@ArkeoNews) October 25, 2023
Според археолога Зафер Дерин, който ръководи разкопките, подобна архаична фигурка на гола жена с отметната назад коса е била открита преди това на остров Лесбос.
Подобни фигурки има и на Балканите. Богинята майка от могилата Йешилова обаче е с 500 години по-стара. Това предполага съществуването през неолита на културен обмен между населението на Мала Азия, островите в Егейско море и Балканите.
ОЩЕ: Статуетка на странно божество на 8500 години е открита в Турция
Богинята майка е въплъщение на божественото женско начало в много древни общества и култури. Този матриархален архетип представлява майчинството, плодородието, сътворението, силите на Земята и природата. Най-старата фигурка с женски форми е открита в австрийското село Вилендорф. Неизвестен скулптор е създал Вилендорфската Венера в епохата на палеолита, 20 – 25 хиляди години пр.н.е.
Разкопките на могилата Йешилова, чиято възраст достига 8500 години, продължават от 2005 г. Археолозите вече са разкопали там руините на неолитно селище и са научили много за бита и културата на неговите обитатели.
Заглавната снимка на статията е илюстративна и представя Богинята майка - Мадхя Прадеш или Раджастан, Индия, VI - VII век, Национален музей на Корея, Сеул.