Гребенестите могат да обърнат развитието си от възрастен към ларва – рядка гъвкавост в жизнените цикли на живите същества, която може да е древна черта.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Скорошна статия в PNAS разкрива забележително откритие: способността за обратно развитие в гребенестите, или ктенофорите. Тези констатации показват, че гъвкавостта на жизнения цикъл при животните може да е по-разпространена, отколкото се смяташе преди.
Жизнените цикли на животните обикновено следват познат модел в безброй вариации: те се раждат, растат, размножават се и умират, отстъпвайки място на следващото поколение. Само няколко вида са в състояние да се отклонят от този общ принцип, като най-известният пример е „безсмъртната медуза“ Turritopsis dohrnii, която може да се върне от възрастна медуза обратно в полип. Тази неуловима група животни с гъвкави жизнени цикли сега включва гребеновидната медуза Mnemiopsis leidyi.
Две същества, слети в един организъм със споделени функции, озадачават учените
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
„Работата предизвиква нашето разбиране за ранното развитие на животните и плановете на тялото, отваряйки нови пътища за изследване на пластичността и подмладяването на жизнения цикъл. Фактът, че открихме нов вид, който използва тази особена „машина за пътуване във времето“, повдига интересни въпроси за това как е разпространен този капацитет в животинското дърво на живота“, казва Джоан Дж. Сото-Ангел, постдокторант от катедрата по естествена история в университета в Берген.
Пътуването във времето на медузите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Забележителното откритие станало случайно. Докато наблюдавал животни в лабораторията, Сото-Анхел забелязал, че възрастен ктенофор е изчезнал от резервоар, привидно заменен от ларва. Любопитни да разберат дали това може да е един и същи индивид, той и Павел Буркхард от университета в Берген проектирали експерименти, за да се опитат да възпроизведат тази потенциална реверсия при контролирани условия.
Когато е изложена на стреса от гладуване и физическо нараняване, Mnemiopsis leidyi демонстрира изключителна способност да се измества от обратно към стадий на ларва. „Да станеш свидетел как бавно се превръщат в типична ларва на Cydippia, сякаш се връщат назад във времето, беше просто завладяващо“, спомня си Сото-Ангел. „В продължение на няколко седмици те не само промениха морфологичните си характеристики, но също така имаха напълно различно хранително поведение, типично за ларва на Cydippia.“
Древен модел за изследване на еволюцията на жизнения цикъл
Изследването разширява известната гъвкавост на развитието на ктенофорите и определя Mnemiopsis leidyi като ценен модел за бъдещи изследвания в биологията на развитието и стареенето. Тъй като ктенофорите са сред най-ранните животински линии, откритията предполагат, че обратното развитие може да представлява древна характеристика в животинското царство.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Открит е липсващ "закон на природата", описващ начина, по който се развиват всички неща
„Това е много вълнуващо време за нас – казва Буркхард. – Тази завладяваща находка ще отвори вратата за много важни открития. Ще бъде интересно да разкрием молекулярния механизъм, движещ обратното развитие, и какво се случва с нервната мрежа на животното по време на този процес.“