Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неизвестни гигантски структури от бронзовия век са открити в центъра на Европа

22 ноември 2023, 09:36 часа • 41931 прочитания

Археолози от Университетския колеж в Дъблин (Ирландия), в сътрудничество с колеги от Сърбия и Словения, са открили неизвестни досега гигантски цитадели в Европа. Те са на около 3500 години. Учените смятат, че именно по този пример по-късно са били построени крепости – най-големите от известните в бронзовия век. Съобщение за това е публикувано на сайта на Университетския колеж в Дъблин.

Учените комбинирали спътникови снимки и въздушна фотография, за да създадат карта на Среднодунавската низина в праисторическия период, и открили около 100 гигантски, според стандартите на бронзовата епоха, обекти по поречието на река Тиса, най-дългия приток на Дунав.

ОЩЕ: Преди 37 000 години: Предците на европейците се заселили за първи път в Крим?

Почти всички те се намират на разстояние около 5 км от съществуващи селища. На снимките се виждат отбранителни укрепления, а вътре може да се различи структурата на селища и дори отделни къщи. Учените са потвърдили наличието на културен пласт на тези места и на редица хипотези по-късно при теренни разкопки.

„Откритието беше, че огромните структури в долината на Тиса не съществуват отделно една от друга, а са построени от тясно свързани и взаимозависими общности. На върха на развитието на това общество тук трябва да са живели десетки хиляди хора. Това обаче не е било сито и мирно време, защото точно тогава се появили нови методи за водене на война. Мащабът на паметниците на тази общност показва, че тя е имала тежест на европейската арена, а благодарение на силата на оръжията и на такива отбранителни съоръжения са могли да защитят земите си“, казва Бари Молой, доцент в Университетския колеж в Дъблин.

Гигантските укрепени градове се появили по поречието на река Тиса по времето, когато великите цивилизации на хетите, микенците и египтяните са били в разцвета си на юг и изток. По-голямата част от откритите сега селища са били основани между 1600 и 1450 г. пр.н.е. и практически всички те са били разрушени и изоставени около 1200 г. пр.н.е.

ОЩЕ: Европейците са водили широкомащабни войни много преди бронзовата ера

Но за Европа именно това ново общество е станало първооткривател и създател на „модата“ в укреплението. Следвайки техния пример, смятат изследователите, са построени и други открити по-рано селища: например Градище Идош (Сърбия), Чанадпалота-Фелдвар (Унгария) или Корнести-Яркури (Румъния), обкръжен от ров с дължина 33 км и превъзхождащ всички известни съвременни цитадели.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес