Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научен парадокс: ХИВ може да бъде изцяло елиминиран, а СПИН - изцяло излекуван, но трябва да си болен от рак

10 октомври 2022, 14:25 часа • 10927 прочитания

Напълно излекуван от вируса на ХИВ – този, който предизвиква СПИН. Това отдавна не е новина – още от 2008 година насам. Но лечението, което води до такъв резултат, е сложно, рисковано и не е за всеки – така NOVA описва какво се случва с болестта, определена като бич на XX век.

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

През 2008 година беше обявен първият случай на успешно излекуван от вируса ХИВ. Само че точно този случай показа, че използваният подход не е за всеки.

Излекуваният е Тимъти Рей Браун, а лечението се провежда в Берлин. Освен че Тимъти е заразен с ХИВ, той е болен и от левкимия. Затова и Браун е кандидат за лечение, включващо трансплантация на костен мозък.

Именно тази трансплантация го излекува и от СПИН. Как – използваният донор има рядка генетична мутация, която се среща сред северноевропейците (CCR5-delta32). Благодарение на тази мутация организмът произвежда клетки, които нямат корецептора CCR5. Именно този корецептор е използван от ХИВ, за да се "закачи" за клетката и да я зарази. Така дори и ХИВ да попадне в организма, той не може да заразява клетките му.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

В случая с Тимъти, късметът е налице – не само, че донорът е подходящ за него, но и има мутацията CCR5-delta32. Самото лечение обаче е много тежко и Браун за малко не умира – защото първо минава през химиотерапия и пълно облъчване на цялото тяло, с което имунната система на Тимъти е напълно унищожена. След това е направена трансплантацията и чрез нея организмът на Браун де факто получава имунната система на донора.

Различни вариации на този метод на лечение са използвани в още четири случая и това кара редица учени да вярват, че може бъде постигната крайната цел – стерилизиращ лек, с който заразен с ХИВ организъм да се отърве от всяко копие на вируса. Но Луис Пикър, директор на Института по генна терапия и ваксини към Орегонския научен и медицински университет вече коментира: "Не е така". Причината – случаите са подобни на този на Браун. При два от тях става въпрос освен за СПИН и за рак на кръвта, а при третия – първият на излекувана жена, става въпрос и за лечение на левкимия. Четвъртият случай е като третия - левкимия, освен СПИН. Лечението и вариациите засега могат да се прилагат на малцина, а десетки милиони в цял свят са заразени с ХИВ.

От 1996 година срещу СПИН се прилага успешно лечение, което обаче не го неутрализира. Комбинация от антивирусни лекарства прави така, че заразеният с ХИВ може да живее толкова, колкото и хората, които не са заразени. Лекарствата подтискат вируса, но не го елиминират от организма. Причината е, че при ХИВ има латентно състояние на самия вирус. Ако той е в клетка, която се размножава и така самият вирус се размножава, антивирусните препарати елиминират въпросните клетки. Но ако е в клетка, която не се разможава, вирусът остава "извън радара" на имунната система - докато не стигне отново до процес на размножаване.

ОЩЕ: СПИН срещу COVID - откриха нов вариант на ХИВ

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес