27 книги, смятани за изгубени след Втората световна война, бяха неочаквано открити в университетската библиотека на университета „Адам Мицкевич“ в Познан, Полша.
Анализът е установил, че те са съхранявани в личната библиотека на известните братя Якоб и Вилхелм Грим.
ОЩЕ: Тайната вражда между Братя Грим
За откритието сообщава Nauka w Polsce. То е извършено от професор Елиза Печул-Карминска от Факултета по съвременни езици и Рената Вилгошевич-Скутецка, служител на университетската библиотека. Те са оповестили откритията си в научна статия.
„Томовете, открити в университетската библиотека в Познан от частната колекция на братя Грим, смятани за изгубени след края на Втората световна война, могат да дадат значителен принос за развитието на съвременните изследвания на дейността на братя Грим”, пишат изследователите.
„Те също дават надежда, че фондовете на университетската библиотека може да съдържат други предмети от личната библиотека на Якоб и Вилхелм, които се считат за изчезнали.“
Вилхелм (вляво) и Якоб Грим. Elisabeth Baumann - SMB Digital / Public Domain
Братя Грим са широко известни със своите приказки, които се считат за класика на световната литература. Но малцина знаят, че те са посветили почти целия си живот на развитието на немската филология. Университетът в Познан смята, че намерените книги могат да помогнат за изучаване на изследователската работа на писателите.
Братя Грим имат юридическо образование. Това обаче не им е попречило да изследват историята на немския език. Те се считат за пионери на немската филология. Братята усърдно събирали не само книги и ръкописи, но и гравюри.
„Братя Грим са се отнасяли към своята библиотека преди всичко като към инструмент за своята работа, затова оставяли в книгите – дори най-редките старинни гравюри – следи от своето внимателно четене: подчертаване, бележки и знаци, понякога дори с карфица“, пишат изследователите.
ОЩЕ: Псалтир на избягала английска принцеса е открит в книга от XVII век
Страниците на книгите, намерени в Познан, съдържат и бележки от Якоб и Вилхелм. По-специално, братята внимателно са отбелязвали в текстовете места или персонажи, които представлявали интерес за тяхното изследване. На задния форзац Якоб е оставил списък на отбелязаните пасажи и е посочил страниците, на които са направени.