Нямаше претупване, безопасността не беше компроментирана, научната част не беше компроментирана – мисля, че хората трябва да разберат това. Това заяви д-р Антъни Фаучи, водещият инфекционист на САЩ в интервю на тема "ваксините срещу коронавирус".
Фаучи говори няколко дни преди да излезе информация в специализираното научно списание Lancet колко пари са похарчени за разработка на ваксини срещу коронавирус. В световен мащаб са изхарчени поне 10 млрд. долара, като е интересно, че получилите най-много пари още не са готови. Френско-британският консорциум Sanofi и GlaxoSmithKline са взели 2,1 млрд. долара от американското правителство за своята ваксина, която е на база протеинова субединица. Също толкова пари е взела Novavax, от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, от американското правителство и от CEPI (Коалицията за иновации за готовност за епидемия), също активно подкрепяна от Гейтс. И тази ваксина е на база протеинова субединица – позната от много време насам технология. Векторните ваксини на AstraZeneca (оксфордската) и "Ясен" на Johnson&Johnson са взели 1,7 млрд. долара и 1,5 млрд. долара съответно – от американското правителство (и двете ваксини), от британското (оксфордската), от CEPI и фондацията на кънтри певицата Доли Партън. А успелите да произведат първи ваксини в света BioNTech/Pfizer и Moderna – на база информационна РНК, са получили 445 млн. долара от германското правителство (BioNTech) и 957 млн. долара (Moderna) от американското правителство, CEPI и фондацията на Доли Партън.
Скоростта на разработка се базира на напредъка на науката през последните 10-15 години, поясни д-р Фаучи, специално за РНК ваксините.
"Шансът да се появят странични ефекти от тези ваксини след няколко години е изключително нисък", категоричен е Фаучи. Той посочи, че в историята на ваксиналната наука страничните ефекти са се появявали между 30 и 45 дни след прилагане, а вече всички компании, чиито ваксини са на пазара, са провели проучвания в III фаза, с десетки хиляди доброволци и няма никакви сериозни странични ефекти на продуктите им.
"Никога не съм виждал при която и да е ваксина да бъдеш ваксиниран и след например 4 години да се появи токсичен ефект", подчерта Фаучи.
Що се отнася до това трябва ли да носим маска и да спазваме мерки, дори да сме ваксинирани, отговорът беше – да. Защото ваксината пази от тежко протичане на болестта, но не и от това да разпространяваш вируса. "Можем да свалим маските тогава, когато успеем да ваксинираме толкова много хора в световен мащаб (70 – 85%), че да има колективен имунитет – т.е. вирусът да се разпространява много минимално", каза лекарят.
Кога си защитен от ваксината – между 10 и 14 дни след втората доза, според Фаучи.
Той е категоричен, че е много лоша идея да се постигне колективен имунитет по естествен път. Причината – смъртността.
Проф. Радка Аргирова: Епидемията у нас не се ръководи, а само наблюдава