Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-древният език вероятно е бил жестовият

23 март 2022, 11:40 часа • 1653 прочитания

Първобитните хора най-вероятно са общували не със звукове, а с жестове. До този извод са стигнали учени от Университета на Западна Австралия заедно с техни колеги от Германия и САЩ.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Специалистите решили да разберат дали представители на различни народи могат да разбират жестовете и звуковете помежду си. За целта били проведени два експеримента: първият от тях включвал зрящи жители от Австралия и тихоокеанската държава Вануату. Във втория към тях се присъединили хора с тежки зрителни увреждания.

Във всеки от експериментите участниците трябвало да използват жестове или нечленоразделни звукове, за да предадат думи и значения. Те били заснети на видео, а след това тези видеоклипове били показани на студенти преводачи. Те от своя страна трябвало да отгатнат коя дума показват или изговарят участниците в експеримента. Както се оказало, жестовете били повече от два пъти по-успешни в комуникацията (61% срещу 29%) от звуковете.

Археолози дешифрираха еламски клинопис, открит в Персеполис

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Специалистите обърнали специално внимание на факта, че днес хора, принадлежащи към различни култури, жестикулират по време на разговор. Освен това жестовете се използват дори от незрящи. А за хората с нарушен слух те са основният начин за комуникация. Изводите на учените под ръководството на Никълъс Фей от Университета на Западна Австралия са в съответствие с теорията за произход на езика, основан на жестове. Те също така сочат, че жестовете са много по-универсални от звуковете.

В същото време изследователите не изключват, че жестовете може да са формирали първата комуникационна система заедно с речта. Това се подкрепя от факта, че всички съвременни говорими езици имат интегрирана система от жестове и реч.

Но така или иначе резултатите от експериментите на австралийските учени са двусмислени и изискват допълнително изясняване.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Рядък образец на африканска писменост разказва за еволюцията на буквите

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес