Мумифицирането в Египет е било практикувано 1500 години по-рано отколкото се смяташе досега, съобщават Франс прес и Ройтерс, позовавайки се на изследване, публикувано в американското списание PLOS ONE.
Откритите по-рано индикации водеха до заключението, че между4500 и 3100 г. пр. Хр. мумифицирането в Египет се е свеждало доизсушаването на телата по естествен начин, което ставало със сух и горещ пясък от пустинята.
Преди да бъдат развити техниките за балсамиране, египтяните погребвали мъртвите си в напълнени с пясък гробове.Следи от използването на смоли за мумифициране на телата на починалите, откривани спорадично на отдалечени едно от друго места, датират от 2200 г. пр. Хр., те зачестяват в периода, обхващащ 2000 до 1600 г. пр. Хр, се посочва в съвместното изследване на британски и австралийски учени.Те подложили на анализ погребални тъкани, открити върху тела в гробове от едно от най-древните египетски гробища, датиращо от 4500 до 3500 г. пр. Хр. По тях открили следи от сложни субстанции, използвани при балсамирането.
Биохимически анализ, на който били подложени тъканите, установили наличието на борова смола, екстракт от ароматно растение, маслодайно растение и животинска мазнина.Откритието подсказва, че такива субстанции са били използвани поне едно хилядолетие по-рано, отколкото се смяташе досега. Същите субстанции се откриват в сложните рецепти, използвани от балсаматорите в зенита на тази техника 3000 години по-късно.
Египтяните мумифицирали мъртвите си, защото вярвали, че не може да се надяваш на вечен живот, ако тялото ти не е съхранено.