Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мозъкът на мъжете се свива, когато станат бащи

13 септември 2022, 09:07 часа • 4441 прочитания

С раждането на първото дете при бащите настъпва съкращаване на структурите на зрителната кора и мрежата на пасивния режим на мозъка, което прави връзката с детето по-тясна и топла.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Появата на първото дете коренно променя тялото на майката, включително структурите и активността на нейния мозък. Но бащата също изпитва промени, свързани с началото на напълно новия етап от живота. С раждането на първото дете мъжкият мозък също се преустройва, макар и не толкова значително. Някои области на мозъчната кора се свиват, което може да допринесе за приемането и активната грижа за детето. До такъв извод са стигнали учени от Испания и САЩ, чиято статия е публикувана в списанието Cerebral Cortex.

По-рано вече беше доказано, че подобни промени настъпват при майките след раждането на първото им бебе. Те повишават положителната реакция към детето и привързаността към него. За да проверят какво се случва с техните партньори, Магдалена Мартинес-Гарсия и нейните колеги проследили мозъчните структури на млади мъже, станали бащи за първи път.

Четиридесет доброволци – жители на Испания и Съединените щати – били подложени на ядрено-магнитен резонанс или преди бременността на техните партньорки, или вече по време на бременността, както и няколко месеца след раждането на детето. Успоредно с това учените проследили контролна група от 17 мъже, които не променили родителския си статус през този период.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Изследването показало, че за разлика от майките, младите бащи не изпитват забележими промени в структурите на лимбичната система, която регулира работата на системата за вътрешно възнаграждение и мотивация на мозъка. Преструктурирането обаче се случва в „по-висши“ области, в мозъчната кора. Тези промени засягат зрителната кора и областите, свързани с мрежата за пасивен режим на мозъка (default mode network, DMN).

Авторите отбелязват, че по-рано вече е било установено, че бащите се справят по-добре със задачите за визуална памет от мъжете без деца. Може би това се дължи на пластични изменения в зрителните центрове, които улесняват разпознаването и реагирането бебето. А съкращаването на DMN може да допринесе за укрепване на социалните умения. Изследователите отбелязват, че тези неврони се активират, когато човек не решава спешни задачи и е нефокусирано потопен в себе си.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Какво представлява съзнанието? Учени го свързаха с теорията на относителността

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес