Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистериозен средновековен град в Африка имал гениална система за оцеляване при суша

02 февруари 2023, 08:15 часа • 16029 прочитания

Велико Зимбабве е първият голям град в Южна Африка, дом на около 18 000 души в своя разцвет. И все пак никой не знае защо сега лежи в руини.

Загиването на някогашния процъфтяващ средновековен метрополис понякога се свежда до суша и климат, но сега археолозите са открили сред останките свидетелства за внимателно опазване на водата.

Екип от изследователи от Дания, Южна Африка, Англия и Зимбабве твърдят, че открита около града поредица от големи, кръгли вдлъбнатини, известни като ями „дака“, не са били използвани за добиване на глина, както смятаха експертите, а за улавяне на вода.

В подножието на няколко хълма например лежат многобройни ями дака, стратегически разположени за улавяне на дъждовна и подпочвена вода. Други ями около града пресичат потоци.

Като събирали дъждовна вода и изолирали някои части от река или поток, някогашните жители на града са имали достъп до вода за пиене и земеделие през по-голямата част от годината, дори в сухия сезон, пише ScienceAlert.

Известно е, че много от растителните останки, открити близо до даките, например виреят близо до реки или източници на подземни води. Новото предназначение на ямите дака във Велико Зимбабве е открито чрез използване на въздушно лазерно сканиране за изследване на основните характеристики на обекта, дори на места с гъста растителност.

След това тези открития били допълнени от наземни изследвания и разговори с местните общности, които също трябва да съхраняват водата в сухия регион. Оценките показват, че ямите дака може да са съхранявали над 18 милиона литра вода.

В разцвета на Велико Зимбабве, между XI и XV век, градът е бил дом на управляващи елити, религиозни лидери, занаятчии и търговци, които споделяли изворна вода и дъждовна вода в интегрирана и гъвкава система.

По време на дъждовния сезон според експертите някои райони на града биха станали мокри и блатисти. Тези места, изглежда, са били идеални за добив на глина за изграждане на къщи. В по-сухи времена някои от тези кариери били превърнати в резервоари за събиране на подземни води и оттичане от околните хълмове.

Днес много малко се знае за историята на Велико Зимбабве. Възможно е градът да е загинал поради изменението на климата, дори и при толкова внимателно координирана водна система.

За времето на своето съществуване светът е преживял средновековна климатична аномалия и малка ледникова епоха, което може да е поставило разрастващия се град пред огромно предизвикателство. Но икономически или политически напрежения също биха могли да доведат до неговата гибел.

Необходими са още изследвания, преди археолозите да могат да кажат какво се е случило с първия град в Южна Африка и хората в него. Може би в руините има урок, който трябва да се научи.

Изследването е публикувано в Anthropocene.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози откриха шумерска механа с веранда и хладилник

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес