Медици от болницата на Лозанския университет в Швейцария са разбили един от популярните митове за връзка между дълбочината на съня и вълните активност на главния мозък, пише Medical Xpress.
Те опровергават мита за това, че при бавни вълни на активност на главния мозък човек е потопен в дълбок сън. Дълго време лекарите смятаха, че може да се определи дълбочината на съня, като се наблюдават мозъчните вълни с помощта на електроенцефалограма.
В хода на изследвания експертите са изучили данните на десет пациенти с безсъние и 20 души с добър сън. Учените нееднократно будили доброволците, за да получат моментална обратна връзка и да проследят качеството на съня им в различните стадии.
При страдащите от безсъние тестовете показали съвпадение между съня както с бавни мозъчни вълни, така и с бързи. Това говори, че те едновременно са бодърствали и спали. Според учените резултатите опровергават представата, че бавните мозъчни вълни задължително сочат за дълбок сън.
Учените обявиха смъртоносно последствие от безсънието
Изследователите са открили също, че хората, които нямали проблеми със съня, са били в най-лек сън през първите два часа. Също било изяснено, че хората с безсъние често спят тогава, когато твърдят, че бодърстват. По такъв начин те спят повече, отколкото им се струва.