Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Медици развенчаха популярен мит за съня

10 ноември 2021, 09:00 часа • 3593 прочитания

Медици от болницата на Лозанския университет в Швейцария са разбили един от популярните митове за връзка между дълбочината на съня и вълните активност на главния мозък, пише Medical Xpress.

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Те опровергават мита за това, че при бавни вълни на активност на главния мозък човек е потопен в дълбок сън. Дълго време лекарите смятаха, че може да се определи дълбочината на съня, като се наблюдават мозъчните вълни с помощта на електроенцефалограма.

В хода на изследвания експертите са изучили данните на десет пациенти с безсъние и 20 души с добър сън. Учените нееднократно будили доброволците, за да получат моментална обратна връзка и да проследят качеството на съня им в различните стадии.

При страдащите от безсъние тестовете показали съвпадение между съня както с бавни мозъчни вълни, така и с бързи. Това говори, че те едновременно са бодърствали и спали. Според учените резултатите опровергават представата, че бавните мозъчни вълни задължително сочат за дълбок сън.

Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване

Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи

Учените обявиха смъртоносно последствие от безсънието

Изследователите са открили също, че хората, които нямали проблеми със съня, са били в най-лек сън през първите два часа. Също било изяснено, че хората с безсъние често спят тогава, когато твърдят, че бодърстват. По такъв начин те спят повече, отколкото им се струва.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес