Масов гроб, датиран около 5250 – 4950 г. пр.н.е., откриха археолози в Словакия. В траншея те разкопали множество кости, принадлежащи на най-малко 35 души, много от които още деца. В същото време учените обърнали внимание на факта, че сред тези останки има само един череп. Това съобщава Институтът по археология на Словашката академия на науките.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Масовите гробове, в които са погребани жертвите на едно събитие (например въоръжен сблъсък, епидемия или ритуално убийство), са доста редки в дълбоката древност. В Европа са известни подобни обекти, датиращи от епохата на неолита. Например в Германия, по време на разкопки в Талхайм, археолозите открили яма с дължина около три метра, в която се намирали останките на 18 възрастни и 16 деца, починали от насилствена смърт, за което свидетелстват многобройни травми.
Този обект се отнася към представителите на културата на линейната керамика и датира приблизително от 4900 – 4800 г. пр.н.е. Друг пример за масов гроб (Аспарн-Шлетц), отнасящ се към същата култура, е открит от археолози в Австрия. В ров, опасващ селището, изследователите открили останките на 67 души, убити около 5207 – 4849 г. пр.н.е. Известни са и примери за масови гробове на хора без видими следи от насилие – например селището в Менвил във Франция или паметникът Видерщат в Германия.
Заслужава да се отбележи и масовият гроб на културата на кълбовидните амфори, открит през 2011 г. близо до полското село Кошице. Там археолозите разкопаха останките на 15 мъже, жени и деца, починали около 2880 – 2776 г. пр.н.е. Антрополозите са установили, че всички тези хора са били убити с удари по главата. Палеогенетичният анализ показал, че останките принадлежат на седем жени и осем мъже, които са били в родствени връзки. Освен това хората, които са ги погребали, са знаели за това. Те положили телата на близки роднини едно до друго, като майки с деца и братя със сестри.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
I. Cheben / Institute of Archaeology of the Slovak Academy of Sciences
Съвместна експедиция на Института по археология на Словашката академия на науките и Университета Кийл под ръководството на д-р Иван Чебен за седми сезон проучва един от най-големите селищни комплекси от каменната ера в Централна Европа, открит в малкото градче Врабле в Южна Словакия. Този паметник, обхващащ площ от около 50 хектара, е датиран от археолозите около 5250 – 4950 г. пр.н.е., тоест епохата на неолита. Подробно геофизично проучване на селището разкрило останките от повече от 300 дълги къщи. В същото време, според изследователите, на всеки отделен етап от съществуването на селището броят на такива жилищни сгради може да е достигал 50 – 70. Освен това селището е било оградено с ров и палисада.
Археолозите отбелязват, че още през миналите сезони са открили погребения в селището. Тази година обаче те се натъкнали на траншея, в която имало голямо струпване на кости. Според изследователите в нея са се намирали останките на поне 35 души. Според антрополога Зузана Хукелова телата първоначално са били погребани в различни положения, като легнали по гръб, по корем, настрани и в жабешка поза. Тя отбелязва, че черепите почти на всички тези хора липсват – археолозите са открили само един, който е принадлежал на дете. По предварителни оценки много от тези хора са били тийнейджъри.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
M. Ruttkay / Institute of Archaeology of the Slovak Academy of Sciences
С помощта на допълнителни изследвания учените очакват да разберат защо всички тези хора са се озовали в общ гроб. Може би са били жертви на масово насилие, избухване на епидемия или са били принесени в жертва като част от ритуал. Изследователите също възнамеряват да разберат как тези хора са свързани генетично, както и да установят кога са загубили черепите си. В допълнение в този масов гроб археолозите открили пробит човешки зъб, който може да е бил част от някакъв вид амулет.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Отстъпващите води на езерото Ван разкриха пристанище на царството Урарту