Заради извънредните мерки, които бяха наложени и още се налагат в цял свят поради избухването на пандемията от новия коронавирус SARS-CoV-2, страдат плановите хирургични операции на раковоболни. Това сочи ново изследване, публикувано в реномираното британско научно издание The Lancet.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Изследването е изключително голямо – в него влизат 20 006 пациенти, лекувани в 466 болници от 61 държави! Включени са и различни видове операции, в доста широк аспект – на гърдите, на главата, на врата, на дебелото черво и т.н.
Какво сочат данните – когато е имало тотални локдауни (за да се определи каква е тежестта на даден локдаун е използван специален индекс, изготвен от Оксфордския университет, при който стойност 0 означава никакви ограничения, а стойност 100 е за най-сериозните), общо 10% от чакащите операция (2003) не са я дочакали според предварителния график. 1775 от тези пациенти са се намирали в региони, където е имало тотален локдаун. 12 седмици след поставяне на диагноза, 4752 пациенти (40,7%) от общо 11 678, които са проучвани при положение на пълен локдаун, не са били оперирани. За сравнение, само 581 (12,8%) от 4520 пациенти, влезли в проучването при състояние на леки мерки, не са били оперирани 12 седмици след като са диагностицирани.
С други думи – в региони с пълен локдаун 1 на всеки 7 раковоболни пациенти не е бил опериран по график.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията