Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Магнитните полюси на Земята сменяли местата си по-често в миналото

01 февруари 2016, 08:15 часа • 22942 прочитания

Руски учени от Геоложкия институт на РАН и техни американски колеги от университета на Флорида са установили, че преди 550 млн. години магнитните полюси на Земята са сменяли местата си десет пъти по-често, отколкото за последните милиони години, пише ТАСС.

Според учените именно това може да е станало причина за Камбрийския взрив – рязко изменение на земната флора и фауна, случило се приблизително по същото време.

Статията на учените е публикувана в сп. Earth and Planetary Science Letters.

"Нашите резултати съвпадат с данните на други учени", казва Михаил Баженов, един от авторите на изследването.

Магнитните полюси на Земята всяка година се придвижват с няколко десетки километра, а от време на време те сменят своите места – през последните половин милиард години това се е случвало два до четири пъти на милион години.

Изследванията на геолозите помагат да се възстанови историята на положението на магнитните полюси. Много планински породи при своето формиране се намагнитват в посока, съвпадаща с посоката на магнитното поле на Земята. Затова с изучаването на разрез, състоящ се от различни по възраст утаечни породи или потоци лава, може да се възстанови изменението на положението на полюсите слой по слой.

Именно така постъпили и авторите на изследването. По събрани в Южен Урал образци от пясъчник те установили, че преди 550 млн. години северният и южният магнитен полюс са сменили местата си 20-30 пъти. Подобни резултати почти едновременно е получила и друга независима група от Института по физика на Земята на РАН, която работеал в югозападната част на Източен Сибир.

Една смяна на полюсите може да продължава няколко хиляди години. В това време магнитното поле на Замята, което ни пази от космическата радиация, отслабва рязко и това може да доведе до значително повишаване на нивото на лъчение на повърхността на планетата.

"Една смяна на полярността за стотици хиляди години не предизвиква такива значителни изменения на планетата, във всеки случай такъв ефект не е открит", отбелязва Баженов.

"Но когато на един милион години такива смени са 20-30, то в голям процент от времето Земята се оказва без магнитен щит. Възниква кумулативен ефект на натрупване на мутации. В тази статия ние само с две думи споменаваме за такава възможност, но в друго издание имаме статия, където разглеждаме въпроса, не е ли предизвикан Камбрийският взрив – най-голямото и рязко изменение в биосферата в историята на Земята – от рязко отслабване на магнитния щит на планетата", допълва ученият.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес